KE unika odpowiedzi dot. wolności mediów w Polsce

Komisja Europejska odpowiada europosłance Renate Sommer na złożone przez nią pytanie pisemne w sprawie wolności mediów w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem sprawy Telewizji Trwam. Niestety stanowisko tzw. europejskiego rządu w tej kwestii nie sprostało oczekiwaniom Sommer. Deputowaną odesłano do odpowiedzi udzielonej już wcześniej polskim europosłom.

Sommer jest zawiedziona. – Odpowiedź udzielona przez Komisję Europejską jest niegrzeczna. Odsyłanie mnie do odpowiedzi na pytanie zadane sześć miesięcy temu przez innych posłów do Parlamentu Europejskiego bez uwzględnienia nowych wydarzeń, takich jak np. masowe protesty w Warszawie w kwietniu 2012 roku, nie jest godną reprezentacją mandatu Komisji. Niestety Komisja Europejska zwyczajowo odwołuje się do procedur prawnych na poziomie krajowym i unika jakichkolwiek komentarzy politycznych. – powiedział Sommer.

Przypomnieć należy, że Komisja Europejska mając na uwadze sprawę fundacji Lux Veritatis sygnalizowała już wcześniej możliwość odwołania się do sądów krajowych zgodnie z unijnymi przepisami w zakresie telekomunikacji. Zdaniem współautora wcześniejszego pytania pisemnego do KE, prof. Mirosława Piotrowskiego, posłanka Renate Sommer ma rację, gdyż jak słusznie wskazała, w ciągu pół roku od wypowiedzi Komisji w sprawie Telewizji Trwam ujawnione zostały nowe okoliczności.

W styczniu tego roku razem z sześcioma innymi posłami do Parlamentu Europejskiego złożyliśmy pytanie pisemne do Komisji Europejskiej w sprawie dyskryminacji Telewizji Trwam w działaniach Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w Polsce. Wskazując na nieprawidłowości Krajowej Rady w procesie przyznawania miejsc na cyfrowym multipleksie i zablokowania możliwości nadawania Telewizji Trwam, pytaliśmy jakie kroki zamierza podjąć Komisja Europejska w obszarze transparentności cyfryzacji i poszanowania równych zasad konkurencyjności podmiotów na rynku w Polsce. Zaznaczyliśmy, że katolicka Telewizja Trwam nadaje od wielu lat i ma stałą widownię i że decyzja Krajowej Rady sprzeczna jest z poszanowaniem podstawowych wartości Unii Europejskiej, do których należy między innymi zasada niedyskryminacji ze względu na poglądy religijne. – powiedział Naszemu Dziennikowi europoseł Piotrowski.

W imieniu Komisji pod koniec lutego – poinformował M. Piotrowski – odpowiedzi udzieliła pani komisarz Neelie Kroes w pierwszym zdaniu stwierdzając, że „Komisja Europejska zawsze wspierała pluralizm w mediach i zwalczała jakiekolwiek objawy dyskryminacji ze względu na przekonania”.

Posłowie do Parlamentu Europejskiego zasypują Komisje Europejską pytaniami

pisemnymi z różnych dziedzin. Faktem jest, że odpowiedź udzielona być musi,

ale na jej treść Europarlament nie ma już wpływu. Z biura europosła Piotrowskiego do wszystkich unijnych komisarzy (z przewodniczącym KE J.M. Barroso na czele) jeszcze przed parlamentarnymi wakacjami został wysłany w języku francuskim i angielskim specjalny numer Naszego Dziennika informujący o sytuacji katolickiej rozgłośni oraz praktykach stosowanych przez KRRiT.

 

Wypowiedź prof. Mirosława Piotrowskiego:


Pobierz Pobierz

Wypowiedź Dawida Nahajowskiego:


Pobierz Pobierz

RIRM/ D. Nahajowski

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl