Premier Mateusz Morawiecki z pierwszą wizytą w Niemczech

Premier Mateusz Morawiecki przebywa z wizytą w Berlinie. Spotkał się tam z Angelą Merkel. Tematami rozmowy polskiego premiera i niemieckiej kanclerz były relacje polsko-niemieckie, kwestie dotyczące gospodarki, a także przyszłości Unii Europejskiej.

Kanclerz Niemiec podkreślała jak ważny jest fakt, że polska i niemiecka gospodarka są ściśle ze sobą powiązane, a obroty handlowe rozwijają się w sposób bardzo dynamiczny.

– Ważny jest fakt, że nie mamy do czynienia z kilkoma wielkimi inwestycjami, tylko mamy szeroką współpracę równych przedsiębiorstw – małych i średnich. Chcielibyśmy, żeby ta tendencja została utrzymana – mówiła szefowa niemieckiego rządu.

W tym kontekście premier Mateusz Morawiecki poruszył także kwestię polityki obronnej.

– Bardzo dobre ostatnie rozmowy na szczeblu ministerialnym i roboczym mogą przełożyć się na pewne konkretne, wspólne projekty w zakresie przemysłu obronnego – wskazywał.

W kwestiach związanych z bezpieczeństwem nie zabrakło tematu kryzysu migracyjnego. Pojawiły się elementy, które łączą w tej sprawie Polskę i Niemcy.

– Mamy projekt szkolny w Libanie. Chodzi o to, żeby pomóc na miejscu. Trzeba zwrócić uwagę na to, żeby lepiej chronić granice zewnętrzne – akcentował Angela Merkel.

Kanclerz Niemiec przekonywała jednak, że według niej dziś Nord Stream 2 nie jest zagrożeniem dla dywersyfikacji dostaw energii. Odmienne zdanie na ten temat miał Mateusz Morawiecki.

– Nie zgadzam się tutaj z takim podejściem, że to jest dywersyfikacja. To jest gaz z tego samego źródła, tylko inną drogą. Wskazujemy na ryzyka związane z odcięciem Ukrainy od tranzytu – podkreślał premier RP.

Kanclerz Niemiec ma nadzieję, że do takiej sytuacji nie dojdzie. Pewności jednak nie ma.

W trakcie rozmów pojawił się również temat przyznania Polakom w Niemczech statusu mniejszości narodowej.

– Ten zamrożony trochę od trzech lat okrągły stół, który w tej kwestii miał dyskutować, mam nadzieję, że będzie znowu możliwy jako platforma do dalszej debaty – mówił Mateusz Morawiecki.

Choć żadna deklaracja ze strony Angeli Merkel w tej sprawie nie padła, to kanclerz pozytywnie odnosi się do Polaków mieszkających w Niemczech.

– Polacy w Niemczech są mile widziani. Chcielibyśmy, żeby Polacy w Niemczech kultywowali swój język, żeby mogli się uczyć swojego języka. Rozmawiałam z przedstawicielami krajów związkowych i te współpracę będziemy dalej rozwijali – wskazywała z kolei kanclerz Niemiec.

W trakcie rozmów nie zabrakło także tematu związanego z historią.

– Niemcy zdają sobie sprawę ze swojej winy i odpowiedzialności za Holocaust i II wojnę światową. Jesteśmy świadomi odpowiedzialności historycznej – akcentowała szefowa niemieckiego rządu.

Premier Mateusz Morawiecki zaprosił niemiecką polityk na uroczystości związane z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl