Premier B. Szydło: Szukamy rozwiązań, które zażegnają kryzys migracyjny

Polityka migracyjna musi być pragmatyczna i skuteczna; szukamy rozwiązań, które spowodują, że kryzys migracyjny zostanie zażegnany – powiedziała premier Beata Szydło po zakończeniu dwudniowego szczytu Unii Europejskiej w Brukseli.

Szefowa rządu poinformowała, że Polska w debacie poparła działania na rzecz wzmocnienia granicy libijskiej i podtrzymała sprzeciw wobec mechanizmu przymusowej relokacji.

W polityce azylowej Rada Europejska zgodziła się z polskim postulatem, który został przez nas zgłoszony, ażeby wprowadzić zmiany w dotychczasowych propozycjach, by osiągnąć porozumienie. Na mój wniosek Rada Europejska powróci do tego tematu w najbliższym czasie. Jasną sprawą jest, że Polska wyklucza poparcie dla mechanizmów automatycznej alokacji uchodźców z pominięciem krajowych kompetencji w polityce ws. uchodźców. Stoimy na stanowisku, że polityka migracyjna musi być pragmatyczna i skuteczna – mówił polska premier.

Na konferencji w Brukseli, Beata Szydło odniosła się do zarzutu, że deklarowana pomoc polskiego rządu uchodźcom nie jest widoczna, choćby w mediach publicznych.

Zgadzamy się, że być może za mało mówimy o pomocy polskiego rządu dla uchodźców, zbyt mało się tym chwalimy – stwierdziła szefowa rządu.

Ale ja uznaję zasadę, że trzeba skutecznie pomagać, gesty i symbole oczywiście są ważne, ale przede wszystkim potrzebna jest skuteczna polityka migracyjna – dodała.

Szydło wskazywała, że rząd współpracuje z stowarzyszeniami i organizacjami pozarządowymi, a także organizacjami kościelnymi, które ze środków z budżetu państwa realizują pomoc humanitarną na miejscu, gdzie uchodźcy przebywają. Przypominała, że Polska realizuje projekty humanitarne także przy współpracy z Niemcami.

Drugą ważną kwestią poruszoną na szczycie była sprawa wspólnego rynku. Polska zdecydowanie będzie sprzeciwiać się działaniom protekcjonistycznym. Zachęciłam Komisję Europejską, żeby promowała ideę wspólnego rynku – powiedziała premier.

Beata Szydło odniosła się także do spotkania premierów grupy V4 z francuskim prezydentem Emmanuelem Macronem, które zainicjowała strona polska. Rozmowy – m.in. ws. rynku wewnętrznego Unii Europejskiej – premier oceniła jako dobre. Szefowa polskiego rządu poinformowała, że w planach są kolejne konsultacje.

Koncentrowaliśmy się na wspólnym rynku, na kwestiach dotyczących protekcjonizmu i kwestiach związanych z polityką, która jest prowadzona na rynku pracy. Rozmawialiśmy również o dyrektywie o delegowanych pracownikach. Wymieniliśmy się swoimi uwagami na temat funkcjonowania Unii Europejskiej. Przede wszystkim umówiliśmy się na dalsze spotkania i konsultacje. Jest taka wola z obydwu stron – wskazała polska premier.

Beata Szydło dodała, że oferta ws. zagwarantowania praw obywateli UE przebywających w Wielkiej Brytanii, jaką przedstawiła premier Theresa May, jest „wstępna” i jest dobrą propozycją otwierającą możliwości rozmowy szczegółowej.

RIRM/PAP/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl