Jeden z nas do Trybunału Sprawiedliwości UE?

W Brukseli zakończyło się spotkanie Komitetu Wykonawczego EIO Jeden z nas. W spotkaniu uczestniczyli m.in. eurodeputowani Carlo Casini, Jaime Mayor Oreja oraz Jakub Bałtroszewicz, który otrzymał nominację p.o. Sekretarza Generalnego Europejskiej Federacji Jeden z nas.

Komitet Wykonawczy EIO wyraził oburzenie z powodu komunikatu Komisji Europejskiej przedstawionego pod koniec maja, w którym Komisja zadecydowała, że nie będzie kontynuacji inicjatywy EIO Jeden z nas. Zdaniem Komitetu decyzja ta przeczy zasadzie demokracji obywatelskiej, o której mowa w Traktacie Lizbońskim, poprzez wprowadzenie narzędzia Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej oraz przyczynia się do braku zaufania obywateli do Unii Europejskiej. – W najbliższym czasie ma być dokonana ocena technicznych możliwości zaskarżenia tej decyzji do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu – czytamy w komunikacie Komitetu Wykonawczego. – Podczas spotkania podjęliśmy pewne decyzje. Fundacja „Jeden z nas” w Polsce zgodziła się m.in. pokryć koszty wynikające z obsługi prawnej i językowej konieczne do rejestracji. Jest to około 8 tysięcy złotych. Dzięki temu Europejska Federacja Ruchów Obrony Życia będzie zarejestrowana w najbliższych dniach w Belgii. Ponadto Zgromadzenie Ogólne Europejskiej Federacji” Jeden z nas” odbędzie się pod koniec września lub na początku października w Madrycie.  Zostaną na nim wybrane statutowe władze inicjatywy. Do czasu wyborów Komitet Wykonawczy ze względu na wymóg prawny wybrał p.o. władze. Współprzewodniczącym są europosłowie Casini i Oreja. P.o. Sekretarzem Generalnym Europejskiej Federacji „Jeden z nas” jestem ja. – powiedział Bałtroszewicz.

W swojej decyzji z 28 maja Komisja Europejska poinformowała, że prawo pierwotne Unii Europejskiej wprost odwołuje się do ochrony godności człowieka, prawa do życia i integralności osoby, a rozporządzenie finansowe UE stanowi, że wszystkie wydatki UE powinny być zgodne z prawem pierwotnym UE. W związku z tym Komisja nie widzi zatem potrzeby proponowania zmian do rozporządzenia finansowego. – czytamy w komunikacie.

Dawid Nahajowski, Bruksela

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl