Kolejne rozmowy premiera z górnikami

Premier Donald Tusk zapewnia, że naprawiając sytuację w górnictwie, rząd będzie unikał scenariuszy drastycznych polegających na likwidacji nierentownych kopalń.

Nad uzdrowieniem branży nadal będzie pracował powołany w maju międzyresortowy zespół. ds. poprawy sytuacji w górnictwie węgla kamiennego. Takie zapewnienia padły z ust premiera po czwartkowych rozmowach z górniczymi związkowcami w Katowicach.

Kolejne rozmowy z premierem planowane są na 23 czerwca. Wcześniej 16 czerwca ze związkowcami spotka się zespół rządowy ds. węgla.

Związkowcy oczekują od rządu przede wszystkim propozycji działań służących zwiększeniu przychodów spółek węglowych.

Ponadto chcą uporządkowania kwestii importu węgla do Polski oraz systemu handlu węglem na rynku krajowym, a także uporządkowania rynku energetyki. Wśród proponowanych przez rządowy zespół działań jest m.in. budowa krajowej sieci polskiego węgla, co ma ograniczyć koszty związane z pośrednictwem sprzedaży tego surowca.

Kazimierz Grajcarek, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność” podkreśla, że potrzebne są zmiany zarządów górniczych spółek.

– Ustawy, projekty i rozwiązania można przygotować, ale jeśli rady nadzorcze i zarządy (które doprowadziły do takiej sytuacji i to we wszystkich trzech spółkach: JSW, HK i KW) będą te same, to twierdzimy, że one się nie powiodą. Najpierw trzeba by było odprowadzić do zmian w sposobie zarządzania tych spółek. Jutro w ministerstwie gospodarki odbędzie się kolejne szersze spotkanie, które będzie dotyczyć rozwiązań programu do 2030 roku. Kolejne spotkanie odbędzie się 25 lub 31 (jeszcze nie jest przesądzone) w sektorze paliwowo-energetycznym, generalnie w górnictwie węgla kamiennego – powiedział Kazimierz Grajcarek.

Tymczasem CBŚ zatrzymało 10 osób zajmujących kierownicze stanowiska w jednej z największych w kraju spółek węglowych. Wobec pięciu z zatrzymanych skierowano wnioski do sądu o tymczasowe aresztowanie.

 Są one podejrzane m. in. o oszustwa, wyłudzanie podatku VAT i pranie brudnych pieniędzy na kwotę 85 mln zł – poinformowała Komenda Główna Policji.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl