fot. ipn.gov.pl

Prawnicy: TK jak najszybciej powinien się zająć ustawą o IPN

Prawnicy chcą, aby Trybunał Konstytucyjny zajął się jak najszybciej nowelą ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Przepisy przewidują kary za przypisywanie Polsce zbrodni popełnionych przez Niemców w czasie II wojny światowej.

Nowela wywołała krytykę m.in. ze strony Izraela i USA. Środowiska żydowskie uważają, że Warszawa chce negować Holokaust.

Polski rząd za pomocą ustawy chce walczyć m.in. z kłamliwym określeniem „polskie obozy śmierci”.

Prezydent Andrzej Duda skierował nowelę w trybie kontroli następczej do TK. Najwyższy przedstawiciel państwa polskiego chce, aby sędziowie zbadali m.in., czy przepisy ustawy nie ograniczają w sposób nieuprawniony wolności słowa.

Mecenas Lech Obara w programie „Polski punkt widzenia” na antenie Telewizji Trwam wyraził niepokój z faktu, że sprawa nie jest kontynuowana.

Miał być to marzec-kwiecień i nie doczekaliśmy się. Uważam, że powinno to nastąpić jak najszybciej (…). W Trybunale Konstytucyjnym czeka także sprawa o rozstrzygnięcia immunitetu państwa niemieckiego, a więc możliwości dochodzenia przez obywateli polskich swoich roszczeń w związku ze zbrodniami wojennymi – przypomniał mec. Obara.

Nowela ustawy o IPN weszła w życie 1 marca tego roku. Przepisy wywołały kryzys w relacjach na linii Warszawa–Tel Awiw. W ocenie ambasador Izraela Anny Azari, kryzys w stosunkach polsko-izraelskich jest obecnie „częściowo zamrożony”. Izrael czeka na orzeczenie TK.

RIRM

drukuj