fot. PAP/Radek Pietruszka

Prezes IPN złożył wieniec pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City

Przebywający w Stanach Zjednoczonych prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Karol Nawrocki, złożył w środę wieniec pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City. Spotkał się także z przedstawicielami Polonii.

– Pomnik jest symbolem zbrodni komunistycznej Związku Sowieckiego na polskich oficerach, jeńcach wojennych i cywilach. Z drugiej strony symbolizuje kolonialność Polski po roku 1945. Obnaża fundament kłamstwa założycielskiego Polski komunistycznej, ma zatem wiele wymiarów – ocenił prezes.

Przyznał, że zawsze gdy przybywa do Nowego Jorku, składa wizytę pod pomnikiem. Monument jest dziełem nieżyjącego już rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego i znajduje się naprzeciw Nowego Jorku – po drugiej stronie rzeki Hudson.

– Stojąc w tym miejscu, w New Jersey, z pięknym widokiem na Nowy Jork pomnik pokazuje na innym kontynencie prawdę o polskim doświadczeniu i systemie totalitarnym, jaki niósł ze sobą Związek Sowiecki – mówił szef IPN.

W imieniu instytutu prezes złożył wieniec pod pomnikiem. Towarzyszyli mu konsul RP w Nowym Jorku, Adrian Kubicki, oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP) z p.o. komendanta naczelnego Tadeuszem Antoniakiem, reprezentanci Klubów Gazety Polskiej i Komitetu Katyńsko-Smoleńskiego. Ze sztandarem przybyli także Kadeci Pułaskiego.

W Nowym Jorku Nawrocki spotkał się z stałym przedstawicielem RP przy ONZ, ambasadorem Krzysztofem Szczerskim. Zapowiedział, że mają wspólne plany. W nowojorskiej dzielnicy Greenpoint złożył wizytę w Instytucie Piłsudskiego. Przypomniał że, IPN współpracuje z tą polonijną placówką od dłuższego czasu.

– Pomagamy porządkować i konserwować pokaźne i ważne dla zachowania polskiego dziedzictwa zbiory Instytutu Piłsudskiego. Rozmawialiśmy m.in. o kontynuowaniu współdziałania – wyjaśnił Nawrocki.

W nowojorskim konsulacie prezes IPN wręczył we wtorek wysokie odznaczenia, którymi prezydent RP Andrzej Duda uhonorował wybitnych działaczy polonijnych. Otrzymali je za zasługi w dziele przemian demokratycznych w Polsce, dla jej suwerenności oraz respektowania praw człowieka. Za jeden z głównych celów przyjazdu do USA szef IPN uznał przygotowanie do dużego projektu edukacyjnego. Pomysł jest skierowany do dzieci i młodszych odbiorców.

– Projekt jest poświęcony polskim siłom zbrojnym na Zachodzie. Mam nadzieję, że niebawem zobaczymy jego efekty – dodał K. Nawrocki.

Szef IPN wyraził pragnienie pielęgnowania i pogłębiania relacji ze społecznością polską w Ameryce. Zwrócił uwagę na potrzebę kultywowania w diasporze wiedzy o polskiej historii.

– Raczej przychodzimy z ofertą niż formułujemy oczekiwania – zauważył

Prezes ma zaplanowane spotkanie z przedstawicielami Victims of Communism Memorial Foundation (VOC) w Warszawie. Jest on członkiem Rady Muzeum VOC. Dodatkowo podkreślił, że zależy mu na współpracy ze wspomnianą organizacją oraz ukazaniu istoty systemu komunistycznego.

PAP

drukuj