IPN ujawnił nazwiska ofiar komunizmu

Edmund Bukowski, Stanisław Łukasik i Eugeniusz Smoliński – to trzy zidentyfikowane już ofiary terroru komunistycznego, których szczątki odnaleziono podczas prac ekshumacyjnych na warszawskich Powązkach.

O wynikach badań poinformował Łukasz Kamiński prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Porucznik Armii Krajowej okręgu wileńskiego Edmund Bukowski był oficerem łączności straconym 13 kwietnia 1950 r. w więzieniu mokotowskim. Kpt. Stanisław Łukasik, żołnierz AK oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, był jednym z grupy straconych 7 marca 1949 r.

Eugeniusz Smoliński służył w referacie materiałów wybuchowych w Komendzie Głównej AK. Został stracony podczas sfingowanego pokazowego procesu 9 kwietnia 1949 r. w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

– To jest niezmiernie ważne, że możemy przy tej smutnej okazji poznać wspaniałe życiorysy bohaterów naszej historii, ludzi których życie zostało brutalnie przecięte. Możemy zastanowić się co by się stało gdyby ci ludzie mogli po wojnie kontynuować swoją działalność. Gdyby to oni odpowiadali za losy Polski, a nie ci którzy ich zamordowali – powiedział Łukasz Kamiński.

Andrzej Kunert Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa powiedział że jednym z najważniejszych celów Rady i IPN-u jest przywracanie pamięci w różnych wymiarach. Jednym z nich jest nadawanie ofiarom imion.

– To ogromne zadanie, według danych szacunkowych w latach 1944-56 najprawdopodobniej śmierć w tragicznych okolicznościach poniosło co najmniej ok. 50 tys. osób. Jeżeli znamy ich nazwiska to w 99% przypadków nie znamy miejsc pochówku. Jeżeli odnajdujemy miejsca pochówku mamy ogromne problemy i trudności z nadaniem imion szczątkom. Myślę, że możemy powiedzieć, że takie chwile jak dzisiaj są niesłychanym darem opatrzności – powiedział Andrzej Kunert.

Podczas ekshumacji na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie łącznie wydobyto szczątki 117 osób.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl