PO złożyła wniosek o reasumpcję głosowania ws. S. Gawłowskiego

Posłowie klubu Platformy Obywatelskiej złożyli do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego wniosek o reasumpcję głosowania ws. wyrażenia przez Sejm zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie posła Platformy Stanisława Gawłowskiego – poinformował rzecznik partii Jan Grabiec.

„Posłowie Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej złożyli do marszałka Sejmu wniosek o reasumpcję czwartkowego głosowania (z dn.12.04) dotyczącego wniosku naczelnika Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie z dnia 20 grudnia 2017 r. o wyrażenie zgody przez Sejm na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie posła Stanisława Gawłowskiego” – poinformował rzecznik PO w komunikacie przesłanym w piątek PAP.

Według Jana Grabca, „do czasu rozpatrzenia tego wniosku przez Sejm, czynności prokuratury, takie jak zatrzymanie lub areszt wobec posła Stanisława Gawłowskiego, nie mogą mieć miejsca”.

W piśmie skierowanym do Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie szef klubu PO Sławomir Neumann podkreślił, że w związku ze złożeniem wniosku o reasumpcję głosowania, „postępowanie w sprawie wydania zgody przez Sejm na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie posła Stanisława Gawłowskiego nie zostało zakończone”.

Sejm wyraził w czwartek zgodę na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie posła PO Stanisława Gawłowskiego. Z wnioskiem o taką zgodę wystąpiła do Sejmu Prokuratura Krajowa. Wcześniej Stanisław Gawłowski sam zrzekł się immunitetu.

W rozmowie z PAP Jan Grabiec zaznaczył, że przed czwartkowym głosowaniem Stanisław Gawłowski wystąpił do marszałka Marka Kuchcińskiego „o to, żeby zgodnie z regulaminem móc zabrać głos i przedstawić posłom informację na temat tego wniosku”.

„I tego zabrania głosu mu odmówiono, wpływając w ten sposób na wynik głosowania” – oświadczył.

Jak zaznaczył polityk Platformy, wprawdzie marszałek Sejmu umożliwił posłowi Stanisławowi Gawłowskiemu zabranie głosu na poprzednim posiedzeniu Sejmu, „ale jedno z drugim nie ma związku, bowiem ta sprawa była rozpatrywana na obecnym posiedzeniu Sejmu i na tym odbywało się głosowanie”.

„Nie można uznać, że umożliwienie posłowi zabrania głosu kiedykolwiek wcześniej, uniemożliwia mu zabranie głosu, czyli skorzystanie z praw regulaminowego na tym posiedzeniu. To w oczywisty sposób wpłynęło na treść głosowania, skoro poseł Stanisław Gawłowski nie mógł skorzystać z prawa do zabrania głosu i wyjaśnienia sprawy” – podkreślił Jan Grabiec.

Grzegorz Długi, który na piątkowym Konwencie Seniorów reprezentował klub Kukiz’15, powiedział PAP, że wniosek ws. reasumpcji nie uzyskał aprobaty marszałka, który argumentował, że „poseł Stanisław Gawłowski wypowiadał się w tej sprawie na poprzednim posiedzeniu Sejmu, a samo głosowanie zostało wycofane z porządku poprzedniego posiedzenia Sejmu na prośbę PO, by nie odbywało się ono przed Wielkanocą”.

W ocenie wicemarszałka Sejmu Stanisława Tyszki (Kukiz‘15), marszałek Marek Kuchciński ma w tej kwestii rację.

„Prowadziłem obrady na poprzednim posiedzeniu, kiedy był rozpatrywany ten wniosek prokuratury. PO zależało, żebyśmy nie głosowali go przed Wielkanocą” – powiedział PAP Stanisław Tyszka.

Jak zaznaczył, Marek Kuchciński przystał na tę prośbę.

„Ten punkt odbył się jednak – według regulaminu – na poprzednim posiedzeniu Sejmu, czyli wystąpił przedstawiciel wnioskodawców i poseł Stanisław Gawłowski. Według regulaminu Sejmu, to wyczerpało sprawę. Samo głosowanie zostało przełożone na obecne posiedzenie” – stwierdził Stanisław Tyszka.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali w piątek posła i sekretarza generalnego PO Stanisława Gawłowskiego. Poseł wraz ze swoim pełnomocnikiem mec. Romanem Giertychem stawił się w szczecińskim wydziale Prokuratury Krajowej.

Później tego samego dnia prokuratura poinformowała o postawieniu zarzutów dwóm podejrzanym, którzy są spokrewnieni z rodziną posła PO Stanisława Gawłowskiego. Ponadto prokuratura podała, że nie wyklucza wystąpienia do Marszałka Sejmu z kolejnym wnioskiem o zgodę na pociągnięcie posła Stanisława G. do odpowiedzialności karnej, a także z kolejnym wnioskiem o uchylenie immunitetu „obejmującym nowe ujawnione zdarzenia przestępcze o charakterze korupcyjnym, których poseł mógł się dopuścić w związku z pełnieniem funkcji wiceministra środowiska w rządzie PO-PSL”.

Jak poinformowała prokuratura, śledztwo przeciwko posłowi ma charakter rozwojowy, a po zakończeniu czynności procesowych z udziałem wszystkich podejrzanych, prokuratorzy podejmą decyzje w zakresie zastosowania wobec nich środków zapobiegawczych, w tym wystąpienia do sądu z wnioskami o tymczasowe aresztowanie.

Poseł Stanisław Gawłowski jest obecnie przesłuchiwany w szczecińskim wydziale Prokuratury Krajowej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl