PKW wylosowała numery list

W majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego z listy nr 1 wystartują kandydaci komitetu wyborczego Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro, z listy nr 2 – Ruch Narodowy, a nr 3 – SLD-UP.

Takie są wyniki losowania, przeprowadzonego w piątek przez Państwową Komisję Wyborczą. Z listy z numerem 4 wystartują kandydaci komitetu PiS; nr 5 – Europa Plus Twój Ruch; nr 6 – Polska Razem Jarosława Gowina. Numerem 7 będą opatrzone listy Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego; 8 – PO; 9 – PSL. W majowych eurowyborach we wszystkich 13 okręgach wyborczych listy zarejestrowało 9 powyższych komitetów wyborczych.

Dodatkowo wylosowano numery komitetów, które zarejestrowały się w więcej niż jednym okręgu wyborczym. Numer 10 uzyskał komitet „Demokracja Bezpośrednia”, nr 11 – Samoobrona, nr 12 – Partia Zielonych. Sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki poinformował, że o jeden mandat w majowych wyborach ubiega się średnio 25 kandydatów. O 51 mandatów walczyć będzie 1282 kandydatów.

Dodał, że podczas poprzednich wyborów w 2009 było nieco więcej, bo 1293 kandydatów. Czaplicki powiedział, że najmłodszy kandydat do PE ma 21 lat (tyle musi mieć ukończone w dniu głosowania); najstarszy 89 lat. Średnia wieku kandydatów to 44 lata. Najwięcej jest ich w przedziale 50-59 lat; najmniej – 80-89 lat. Do PE kandyduje 560 kobiet i 722 mężczyzn.

Co ciekawe – ocenił Czaplicki – wśród zarejestrowanych kandydatów jest 128 posłów obecnej kadencji i 9 senatorów. Sekretarz PKW poinformował, że w wyborach zostały utworzone 25 893 stałe obwody głosowania. Mają być jeszcze utworzone obwody odrębne, np. w szpitalach i zakładach karnych. Za granicą zostanie utworzonych 176 lokali wyborczych, czyli mniej niż w 2009. „MSZ przewiduje większe zainteresowanie wyborców głosowaniem korespondencyjnym.

Stąd, zdaniem MSZ, nie ma potrzeby tworzenia tylu obwodów, co poprzednio” – tłumaczył Czaplicki. Sekretarz PKW mówił, że do 5 maja mają być powołane obwodowe komisje wyborcze. Do 2 maja można będzie zgłaszać kandydatów do tych komisji, stąd w urzędach gmin tego dnia mają być specjalne dyżury, przyjmujące zgłoszenia.

Czaplicki przypomniał, że komitety, które zarejestrowały listy, mogą do komisji delegować swoich przedstawicieli. W wyborach parlamentarnych w 2011 roku – mówił – przedstawiciel partii był w co dziesiątej obwodowej komisji wyborczej. Komitety mogą też delegować do komisji mężów zaufania. Do 5 maja trzeba zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego przez osoby niepełnosprawne.

Do 12 maja osoby przebywające za granicą muszą złożyć wniosek do konsula w sprawie możliwości głosowania korespondencyjnego. 10 maja, dodał sekretarz PKW, zacznie się emisja bezpłatnych spotów wyborczych w publicznych mediach elektronicznych. 23 maja o północy rozpocznie się cisza wyborcza. Głosowanie – 25 maja w godzinach 7-21.

Partia Zieloni zarejestrowała listy w pięciu okręgach: warszawskim, pomorskim, śląskim, łódzkim i obejmującym województwa lubuskie i zachodniopomorskie, Demokracja Bezpośrednia w sześciu okręgach: lubelskim, małopolskim, śląskim, pomorskim, łódzkim oraz obejmującym Warmię, Mazury i Podlasie, a Samoobrona w dwóch w okręgu łódzkim oraz obejmującym Warmię, Mazury i Podlasie.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl