fot. PAP/Radek Pietruszka

PE zaopiniuje kandydatów do Trybunału Obrachunkowego

Parlament Europejski zaopiniuje dziś w tajnym głosowaniu sześciu kandydatów na członków Europejskiego Trybunału Obrachunkowego. Polskim kandydatem jest poseł do PE Janusz Wojciechowski. W marcu jego kandydaturę negatywnie zaopiniowała Komisja Kontroli Budżetowej Parlamentu Europejskiego.

Według mediów to brak poparcia ze strony europosłów Platformy Obywatelskiej spowodował brak pozytywnej rekomendacji dla Wojciechowskiego. Poseł Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Jaworski liczy, że europoseł Janusz Wojciechowski obejmie funkcję członka Europejskiego Trybunału Obrachunkowego.

Gdyby nie działania i postawa parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej nie byłoby takiej sytuacji, że świetny kandydat, były szef NIK-u i wybitny prawnik zostaje odrzucony w głosowaniu Komisji. Oczywiście była to tylko opinia Komisji, ale dająca wiele do myślenia. Mam nadzieję, że będzie refleksja i że nasi kandydaci, w tym właśnie europoseł Janusz Wojciechowski, jednak tę funkcję obejmą – mówi poseł PiS Andrzej Jaworski.

Mandat sześciu członków Europejskiego Trybunału Obrachunkowego wygasa 6 maja.

RIRM

drukuj