By Matthias v.d. Elbe - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15216960

PE chce dalszego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych

Parlament Europejski poparł nowy cel ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej – z 40 proc. do co najmniej 55 proc. do 2030 roku w porównaniu z poziomem z 1990 roku.

Polska postawiła już pierwsze kroki w kierunku transformacji energetycznej. Strona rządowa i związkowcy stworzyli umowę społeczną, która opisuje proces zamknięcia kopalń w Polsce do 2049 r. i odchodzenie od węgla. To zły pomysł, zagrażający bezpieczeństwu całego kraju – alarmuje Kazimierz Grajcarek, były przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”.

– Bezpieczeństwo kraju zależy w dużej mierze od energii elektrycznej. Przecież wszystkie sprzęty wojskowe, cały świat gospodarczy leży na energetyce – zaznaczył.

Kazimierz Grajcarek dodał, że jeśli zostaną nam odmówione dostawy gazu lub energii jądrowej, będziemy mieli problem. Mimo to transformacja trwa.  Podczas ostatniej debaty na temat klimatu w PE, europoseł Jadwiga Wiśniewska wskazywała, że proces ten nie będzie łatwy.

– Szczególnie będzie boleć państwa Europy Środkowo-Wschodniej. Szczególnie będzie boleć Polskę, która ma miks energetyczny oparty na węglu – podkreślała eurodeputowana.

Dokładnie 70 proc. polskiego miksu energetycznego to właśnie węgiel. Teraz okazuje się, że trwająca transformacja może okazać się jeszcze bardziej wymagająca. Wszystko za sprawą nowej ustawy.

– Będzie to ustawa ustaw, bo zdyscyplinuje nas w najbliższych latach, aby zatrzymać się w granicach, jakie sobie wytyczyliśmy, starając się redukować emisję gazów cieplarnianych o minimum 55 proc. do 2030 w porównaniu do 1990 r. – mówił wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Frans Timmermans.

Ustawa zakłada też osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Swoją dezaprobatę wobec nowych przepisów wyraziła m.in. poseł do PE Anna Zalewska.

– Nie sztuka wszystko zamknąć i zniszczyć, niszcząc ludzkie życie, powodując bezrobocie. Sztuka pochłonąć i na tym powinniśmy się koncentrować – zwróciła uwagę Anna Zalewska.

Po sesji głosowań wynik był jasny. Europarlament poparł nowe cele dotyczące emisji gazów.

Nowe przepisy popiera były premier, europoseł Jerzy Buzek.

– Te rozwiązania proponujemy dla całej Unii Europejskiej, to jest wyraz naszej solidarności w działaniach, bo przecież startujemy z różnych punktów wyjścia i mamy różne możliwości działania – mówił polityk.

Podał przykład energetyki odnawialnej czy efektywności klimatycznej. Z perspektywy Polski dziwi jednak fakt, że wymaga się od niej przewartościowania systemu dostaw energii i jasnych deklaracji dotyczących zamykania kopalń. Tymczasem pojawiają się doniesienia, że m.in. Niemcy i Wielka Brytania otwierają nowe kopalnie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl