fot. PAP/Radek Pietruszka

Izrael domaga się od Polski wycofania noweli Kpa. E. Witek: Z ogromnym zaskoczeniem przyjęłam łamiące wszelkie standardy międzynarodowe naciski przedstawicielstw dyplomatycznych USA i Izraela

Narasta spór wokół noweli Kodeksu postępowania administracyjnego. Izrael domaga się wycofania ustawy. Specjalne oświadczenie w tej sprawie wydała Marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski został wezwany przez tamtejszy MSZ. Z kolei na jutro do polskiego MSZ została wezwana kierująca izraelską ambasadą w Warszawie chargé d’affaires Tal Ben-Ari Yaalon. Izrael domaga się wycofania noweli Kodeksu postępowania administracyjnego, twierdząc, że ustawa zamknie ocalonym z Holokaustu drogę do dochodzenia roszczeń. Na Polskę naciska w tej sprawie także amerykańska administracja.

Do nieuprawnionych nacisków na proces legislacyjny w Polsce odniosła się w specjalnym oświadczeniu Marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

„Z ogromnym zaskoczeniem przyjęłam łamiące wszelkie standardy międzynarodowe naciski przedstawicielstw dyplomatycznych Stanów Zjednoczonych oraz Państwa Izrael na władze polskie, w związku z pracami nad uchwaloną przez Sejm na ostatnim posiedzeniu nowelizacją Kodeksu postępowania administracyjnego. Naciski tym dziwniejsze, że skierowane przeciwko Polsce, będącej ofiarą II wojny światowej, a nie jej sprawcą, pomijające zaś całkowicie fakt, iż w prawie niemieckim od czasów II wojny światowej nie zostały wypracowane i wprowadzone jakiekolwiek mechanizmy umożliwiające dochodzenie roszczeń z tytułu strat ofiarom wojny i spadkobiercom ofiar z krajów takich jak Polska” – wskazała w oświadczeniu Elżbieta Witek.  

Marszałek Sejmu podkreśliła, że przyjęte przez Sejm rozwiązania w jednakowym stopniu chronią „zarówno polskie, jak i żydowskie ofiary straszliwych niemieckich zbrodni z okresu drugiej wojny światowej, a także ich spadkobierców”. Jak wskazała, chodzi o oszustwa oraz nadużycia, do jakich dochodziło w wyniku braku wiążących regulacji, między innymi w ramach tzw. dzikiej reprywatyzacji. Elżbieta Witek wyraziła nadzieję, że Polska będzie mogła liczyć na wsparcie USA i Izraela w zakresie dochodzenia od Niemiec roszczeń z tytułu polskich strat poniesionych w trakcie II wojny światowej.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl