Powstanie Europejska Straż Graniczna i Przybrzeżna

Parlament Europejski ma dziś zatwierdzić plan utworzenia Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej. Powstanie ona w wyniku przekształcenia unijnej agencji ds. granic Frontex i będzie wspierać państwa Unii Europejskiej w ochronie granicy zewnętrznej Wspólnoty. 

Projekt to odpowiedź UE na kryzys migracyjny. Pod koniec czerwca porozumienie ws. Utworzenia Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej zatwierdzili ambasadorowie państw Unii. Ma ona obserwować sytuację na zewnętrznych granicach UE. Będzie stale dysponować korpusem 1500 funkcjonariuszy, których udostępnią na jej potrzeby kraje członkowskie.

Europoseł PiS-u Stanisław Ożóg ocenia, że utworzenie Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej nie wpłynie na walkę z kryzysem migracyjnym.

– Jest to zbędna formacja, która jest tworzona. Dodatkowo, powiem, że w pewnym zakresie ogranicza autonomię niezależnych 28  – a może po Brexicie 27 – krajów. Poprzez szereg miesięcy, praktycznie od 1,5 roku, Parlament Europejski, Rada Europejska czy tym bardziej Komisja Europejska w zakresie największego, najpoważniejszego problemu, który w tej chwili dotyka Europę (praktycznie wszystkie państwa), nic nie zrobiły. Będzie to pozorowanie jakichś działań, jeśli chodzi o problem imigrantów. Z tego właśnie powodu te formacje zostaną utworzone – wskazuje europoseł Stanisław Ożóg.

Unijny plan przewiduje, że kraje członkowskie zachowają pełną suwerenność w ochronie swoich granic. W przypadku problemów, np. w sytuacji znacznego napływu nielegalnych migrantów, uzyskają wsparcie Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej, która będzie mogła być rozmieszczana na odcinkach zewnętrznej granicy UE.

RIRM

drukuj