PE: konferencja nt. działalności św. Jana Pawła II

W Parlamencie Europejskim odbyła się konferencja poświęcona działalności św. Jana Pawła II w kontekście krzewienia kultury europejskiej. Gościem sympozjum był watykanista Włodzimierz Rędzioch.

W spotkaniu z red. Włodzimierzem Rędziochem udział wzięli m.in. polscy europarlamentarzyści, którzy dyskutując na temat roli św. Jana Pawła II w kulturze europejskiej zasypywali autora dociekliwymi pytaniami o sprawy związane z posługą przy Stolicy Apostolskiej oraz wizji Europy oczami papieża Polaka.

– Jan Paweł II był wielkim, polskim patriotą, ale równocześnie był przekonanym Europejczykiem[…]. Twierdził, że kultura polska to część kultury europejskiej, dlatego tak wiele zrobił dla procesu jednoczenia Europy – podkreślił Włodzimierz Rędzioch.

Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy europosła prof. Mirosława Piotrowskiego, który odniósł się także do tematu konferencji w kontekście emigrantów.

– Otwarcie się na innych nie musi koniecznie oznaczać przyjęcia ich do domu. Trzeba te dwie kwestie rozróżnić. W ten sposób interpretuję również słowa obecnego papieża Franciszka, który nawołuje do przyjmowania uchodźców, tych prawdziwych, którzy są w potrzebie, których życie jest zagrożone – zaznaczył organizator spotkania.

 Dawid Nahajowski/RIRM

drukuj