fot. Monika Bilska

M. Błaszczak do nowej szefowej niemieckiego MON: Liczę na dobrą współpracę

Nowa minister obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenbauer zadeklarowała kontynuację działań na rzecz bezpieczeństwa regionu – podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak, który w czwartek rozmawiał z nią telefonicznie. Liczę na dobrą współpracę – podkreślił.

„Przed chwilą, na prośbę strony niemieckiej rozmawiałem z nową szefową MON A. Kramp-Karrenbauer. Pani minister zadeklarowała kontynuację działań na rzecz bezpieczeństwa regionu m. in. w ramach PESCO (mechanizm stałej współpracy w zakresie bezpieczeństwa i obrony pomiędzy państwami UE – PAP) i Korpusu Północ-Wschód. Liczę na dobrą współpracę” – napisał w czwartek na Twitterze Mariusz Błaszczak.

Według służb prasowych MON tematem rozmowy ministrów obrony Polski i Niemiec był „rozwój polsko–niemieckiej współpracy wojskowe wojskowej, szczególnie przy realizacji programów w ramach PESCO”. Jak podkreślono w komunikacie przekazanym PAP, szef polskiego MON był jednym z pierwszych zagranicznych rozmówców nowej minister. Według komunikatu minister Annegret Kramp-Karrenbauer „wyraziła nadzieję” na szybkie spotkanie z Mariuszem Błaszczakiem.

„Złożyła także szczególne podziękowania za dotychczasową współpracę na rzecz bezpieczeństwa. Zaznaczyła, że jest wdzięczna szefowi MON za podkreślanie istotnej roli Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie w zapewnianiu bezpieczeństwa w regionie” – głosi komunikat.

Jak zaznaczono, w ocenie minister Kramp-Karrenbauer, Korpus jest „bardzo dobrym przykładem realnej współpracy i działania na rzecz NATO, ze szczególnym uwzględnieniem wschodniej flanki Sojuszu”.

Szef polskiego MON zaprosił minister obrony Niemiec do złożenia wizyty w Warszawie.

Przewodnicząca chadeckiej partii CDU Annegret Kramp-Karrenbauer odebrała w środę w siedzibie prezydenta RFN nominację na stanowisko ministra obrony. Zaprzysiężenie w Bundestagu ma odbyć się za kilka dni. Dotychczasową szefową resortu była Ursula von der Leyen, która we wtorek została wybrana przez Parlament Europejski na przewodniczącą Komisji Europejskiej.

PAP/RIRM

drukuj