fot. Tomasz Strąg

Min. M. Błaszczak: Jestem przekonany, że w styczniu sfinalizujemy negocjacje dotyczące zakupu F-35

W styczniu sfinalizujemy negocjacje dotyczące zakupu wielozadaniowych samolotów bojowych F-35, jestem o tym przekonany – powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Szef MON był pytany w Polskim Radiu 24, czy prawdą jest, że na początku roku mają zostać podpisane dokumenty dotyczące zakupu wielozadaniowych samolotów F-35.

„Rzeczywiście tak, jestem o tym przekonany, że w styczniu sfinalizujemy negocjacje związane z kupnem F-35. To są samoloty najnowocześniejsze na świecie, które dadzą przewagę polskim siłom lotniczym nad ewentualnymi wojskami nieprzyjacielskimi, a więc to jest niewątpliwie ważny element budujący bezpieczeństwo naszej ojczyzny” – powiedział szef MON.

Pytany, ile czasu może upłynąć od momentu podpisania dokumentów dotyczących zakupu F-35 do chwili, gdy pierwsze samoloty tego typu będą w Polsce, powiedział, że jest to jeszcze przedmiotem negocjacji.

Na marginesie posiedzenia Rady Północnoatlantyckiej, które odbyło się na początku grudnia w Londynie, Błaszczak rozmawiał z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Robertem O’Brienem m.in. o zakupie samolotów F-35.

Kongres Stanów Zjednoczonych zgodził się pod koniec września na sprzedaż Polsce 32 wielozadaniowych samolotów bojowych F-35. To jednomiejscowy wielozadaniowy samolot bojowy o obniżonej wykrywalności przez radar. Zaliczany jest do piątej generacji – maszyny tej kategorii mogą przekazywać zebrane przez siebie dane rozpoznawcze, wskazywać cele i korzystać z danych zewnętrznych w ramach większego systemu.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl