fot. twitter.com/mblaszczak

Min. M. Błaszczak podsumował swoje dokonania w resorcie obrony

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podsumował w piątek swoje dokonania w resorcie, którym kieruje od dwóch lat. Podkreślił trzy kierunki, dzięki którym polskie siły zbrojne rozwijają się – lepsze uzbrojenie, powiększanie armii i podwyżki dla żołnierzy.

Mariusz Błaszczak w piątek w wywiadzie dla TVP Info powiedział, że przez cztery lata w polskiej armii podwyżki były największe w historii – zarówno w 2019 roku jak i zapowiedziane od 1 stycznia 2020 r. Zaznaczył, że w zrównoważonym budżecie na 2020 r., którego rządowy projekt trafił do Sejmu, „są pieniądze na rekordowe podwyżki – jeżeli chodzi o (ich) wysokość, dla żołnierzy Wojska Polskiego”.

Szef MON przypomniał, że będzie to średnio ponad 570 zł od 1 stycznia przyszłego roku, podwyżek dla żołnierzy polskiego wojska.

Mariusz Błaszczak powiedział też, że jego działania prowadziły do zwiększenia liczby żołnierzy – m.in. przez odtworzenie na wschód od Wisły 18 dywizji zmechanizowanej z siedzibą w Łomży i dalszą rozbudowę wojsk terytorialnych.

Wojsko Polskie jest coraz liczniejsze. Wychodzę z założenia, że żołnierze muszą być godnie wynagradzani za swoją służbę. To jest czas inwestycji, to jest czas strategicznego partnerstwa” – przekonywał szef MON.

Minister obrony przypomniał, że dzięki trwałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce powiększy się amerykański kontyngent do 5,5 tys. żołnierzy; zaawansowane są także zakupy sprzętu – nie tylko amerykańskich myśliwców najwyższej klasy F-35, ale też poprzez zamówienia w polskich zakładach zbrojeniowych.

Przestaliśmy być członkiem NATO drugiej kategorii, w której w Polsce nie mogą stacjonować wojska amerykańskie” – podkreślił minister Mariusz Błaszczak.

 

PAP

drukuj