fot. https://twitter.com/MON_GOV_PL

Szef MON: Misja w Afganistanie to zwycięski czas próby dla żołnierzy Wojska Polskiego

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że misja w Afganistanie to zwycięski czas próby dla żołnierzy Wojska Polskiego. Szef MON-u wziął udział w powitaniu pierwszej grupy żołnierzy wracających z ostatniej zmiany w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że Polska z końcem czerwca – po dwudziestu latach – zakończy wojskowe zaangażowanie w tej operacji NATO. Do 11 września br. z Afganistanu wyjadą również wojska amerykańskie.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1408359357381808128

W związku z tym minister Mariusz Błaszczak podsumował działalność polskiej misji w Afganistanie. Na konferencji prasowej ocenił, że była ona skrajnie trudna ze względów wojskowych, geograficznych, klimatycznych i kulturowych.

– Ten czas próby okazał się zwycięski dla żołnierzy Wojska Polskiego. Udowodnili swoją gotowość do służby ojczyźnie. 43 żołnierzy nie wróciło z Afganistanu. 200 odniosło rany. Pamiętamy o nich, pamiętamy o ich najbliższych. Wyrazem tej pamięci jest znowelizowana 2 lata temu ustawa o weteranach, znacząco rozszerzająca wsparcie dla weteranów i dla ich rodzin – wskazał Mariusz Błaszczak.   

Szef MON-u wśród korzyści wynikających z misji dla Wojska Polskiego wymienił zdobyte doświadczenie i umiejętności oraz możliwość sprawdzenia sprzętu w warunkach wojennych.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1408376704347815939

Mariusz Błaszczak stwierdził też, że polski udział w misji potwierdził ważną dla naszego bezpieczeństwa wiarygodność sojuszniczą.

Wojska państw NATO stacjonowały w Afganistanie od 2001 r. Sojusz Północnoatlantycki po raz pierwszy zastosował się wtedy do traktatu waszyngtońskiego mówiącego o wspólnej obronie w razie ataku na jednego z sojuszników.

RIRM

drukuj