fot. PAP/Marcin Obara

Spotkanie ministrów obrony narodowej Polski i Słowenii

Szkolenie wojsk, cyberbezpieczeństwo i wzmocnienie współpracy – to główne tematy rozmów ministrów obrony narodowej Polski i Słowenii. Szef MON Mariusz Błaszczak spotkał się dziś w Warszawie ze swoim odpowiednikiem ze Słowenii – Matejem Toninem.

Politycy omówili kwestie związane z budowaniem zdolności obronnych. Minister Słowenii wskazał, że przeniesie doświadczenia Polski na modernizację swojego wojska. Mariusz Błaszczak podkreślił, że obecność słoweńskiego ministra obrony w Polsce to dowód ścisłej współpracy.

Przede wszystkim chciałem podziękować za wizytę. Ona jest dowodem bardzo ścisłych, bardzo dobrych i bliskich relacji między Polską a Słowenią. Rozmawiamy na temat jeszcze dodatkowego zbliżenia. Rozmawialiśmy również o współpracy odnośnie powstania na Słowenii odpowiednika polskich Wojsk Obrony Terytorialnej, a także o współpracy dotyczącej wyposażenia wojska w nowoczesny sprzęt i bliskości kulturowej dwóch naszych narodów  – akcentował Mariusz Błaszczak.

Polska i Słowenia współpracują w kwestiach wojskowych zarówno w formacie bilateralnym, jak i w ramach NATO. Polscy i słoweńscy żołnierze służą razem m.in. w Wielonarodowym Korpusie Północno–Wschodnim i Grupie Integracyjnej Sił NATO.

RIRM

drukuj