Fot. por. Robert Suchy/COMON

M. Błaszczak w Bukareszcie: Polska przywiązuje dużą wagę do współpracy między krajami wschodniej flanki NATO

Polska przywiązuje dużą wagę do współpracy między krajami wschodniej flanki NATO – mówił dziś w Bukareszcie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

W stolicy Rumunii spotkało się dziś dziewięciu ministrów obrony krajów wschodniej flanki Sojuszu. Rozmowy dotyczą m.in. zasad współpracy oraz budowy systemu bezpieczeństwa w tej części Europy. Oprócz Polski i Rumunii w spotkaniu biorą udział szefowie resortów obrony z Bułgarii, Czech, Estonii, Węgier, Łotwy, Litwy i Słowacji.

„Polska przywiązuje dużą wagę do współpracy w Grupie B9, pomiędzy państwami wschodniej flanki. Jesteśmy świadomi zagrożeń i dlatego tworzymy realny system bezpieczeństwa” – mówił Mariusz Błaszczak podczas spotkania.

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej podkreślił, że nasze doświadczenia historyczne nakazują nam pamiętać o zagrożeniach. Dodał, że dzięki współpracy z USA tworzymy realny system bezpieczeństwa.

Poseł Michał Jach, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, wskazał, że jest to możliwe dzięki decyzji szczytu NATO w Warszawie, która pozwoliła na wzmocnienie wschodniej flanki NATO.

To również niezwykły sukces rządów Prawa i Sprawiedliwości i ministra Macierewicza, ponieważ po szczycie NATO obecność wojsk sojuszniczych podnosi bardzo istotnie bezpieczeństwo nie tylko Polski, ale też państw bałtyckich, Słowacji, Węgier, Rumunii. To jest rzecz nie do przecenienia. Mamy nadzieję, że będą kolejne decyzje, które spowodują, że zagrożenie ze strony Rosji Putina będzie systematycznie malało – zaznaczył Michał Jach.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapewnił dziś, że nie ma żadnego limitu czasowego dotyczącego obecności wojsk Sojuszu Północnoatlantyckiego na wschodniej flance NATO, w tym w Polsce. Jak wyjaśnił, siły NATO są obecne w tej części Europy, by bronić suwerenności terytorialnej państw członkowskich przeciwko jakiejkolwiek agresji. Zostaną tu tak długo, jak będzie to konieczne – dodał. 

RIRM

drukuj