Autorstwa TUBS - Praca własna Ta ^specifik^ z W3C grafika wektorowa została stworzona za pomocą Adobe Illustrator. Ten plik został załadowany za pomocą narzędzia Commonist. Ten obraz wektorowy zawiera elementy, które zostały zaczerpnięte lub zaadaptowane z tego pliku: Europe laea location map.svg (przez Alexrk2). Ten obraz wektorowy zawiera elementy, które zostały zaczerpnięte lub zaadaptowane z tego pliku: BlankMap-World6.svg (przez Canuckguy). Ten obraz wektorowy zawiera elementy, które zostały zaczerpnięte lub zaadaptowane z tego pliku: Azerbaijan location map.svg (przez Uwe Dedering). Ten obraz wektorowy zawiera elementy, które zostały zaczerpnięte lub zaadaptowane z tego pliku: Moldova location map.svg (przez NordNordWest). Ten obraz wektorowy zawiera elementy, które zostały zaczerpnięte lub zaadaptowane z tego pliku: Cyprus location map.svg (przez NordNordWest). Ten obraz wektorowy zawiera elementy, które zostały zaczerpnięte lub zaadaptowane z tego pliku: Georgia location map.svg (przez NordNordWest)., CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14629759

Rumunia oraz Mołdawia zawarły umowę o wspólnej kontroli granicznej

Rządy Rumunii, należącej do Unii Europejskiej i NATO, oraz Mołdawii zawarły w czwartek porozumienie o wspólnej kontroli granicznej, co ma usprawnić ruch osób i towarów pomiędzy dwoma krajami. Decyzja, jak sprecyzowali obecni podczas parafowania umowy szefowie MSW obu państw, ma związek z wojną Rosji przeciwko Ukrainie.

Porozumienie zawarte w przygranicznej miejscowości Albita, na wschodzie Rumunii, jak przekazał minster spraw wewnętrznych tego kraju Lucian Bode, służy zwiększeniu przepustowości przejść granicznych i ochrony obu państw przed zjawiskiem przemytu i terroryzmu.

Dodał, że pilotażowy projekt będzie wdrażany na przejściu Leuseni-Albita, na które przypada 40 proc. ruchu granicznego pomiędzy Mołdawią a Rumunią.

„Od teraz na tym przejściu nie będzie już dwóch kontroli granicznych, ale jedna, prowadzona przez wspólny mołdawsko-rumuński zespół celników” – powiedział Bode przypominając, że wskutek wojny na Ukrainie liczba przekroczeń granicy mołdawsko-rumuńskiej wzrosła od chwili agresji Rosji z 5 mln do 9,6 mln.

Nowy projekt, jak podał rumuński minister, będzie wdrażany niebawem również na innych przejściach, m.in. Leova-Bumbata.

„Czekamy na wnioski z pracy pierwszego wspólnego zespołu. Zostanie ona oceniona za sześć miesięcy” – powiedział minister Bode.

Obecna podczas uroczystości zawarcia umowy mołdawska minister spraw wewnętrznych, Ana Revenco, poinformowała, że nowy projekt będzie wdrażany we współpracy z urzędnikami unijnej agencji Frontex.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl