Prezydent Rumunii z wizytą w Polsce

Polskę odwiedzi dziś prezydent Rumunii Klaus Iohannis. Oficjalne powitanie przez prezydenta Andrzeja Dudę zaplanowano na godz. 16.30.

Wizyta jest ściśle związana z piątkowym szczytem tzw. bukaresztańskiej dziewiątki, którego Polska i Rumunia są współgospodarzami – powiedział szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Bukaresztańska dziewiątka to kraje wschodniej flanki NATO.

Najważniejszym tematem rozmów prezydentów Polski i Rumunii będzie polityka bezpieczeństwa w naszym regionie. Przywódcy mają podjąć też zagadnienie koordynacji działań przed lipcowym szczytem NATO w Brukseli.

Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk zaznacza, że Rumunia to bardzo ważny partner.

Wiąże nas kilka formatów, w których współpracujemy, a także szereg interesów. Bezpieczeństwo jest tym głównym interesem, ponieważ Rumunia jest ważnym krajem zarówno w NATO, jak i w Unii Europejskiej. Tam w ramach bezpieczeństwa rozumie też i nasze interesy. Wie, że NATO musi być wzmacniane, inwestuje w swoje siły zbrojne. Współpracujemy z Rumunią w ramach tego formatu, który spotka się jutro, czyli B9 – krajów Europy Środkowo-Wschodniej w formacie bukaresztańskim, ale też w inicjatywie Trójmorza, zainicjowanej przez prezydenta, w którą Polska się mocno angażuje. To jest inicjatywa, w której Rumunia jest ważnym partnerem. Będzie nawet organizatorem szczytu Trójmorza jeszcze w tym roku. Z kolei od początku przyszłego roku Rumunia przejmuje przewodnictwo w Unii Europejskiej. Prezydencja Rumunii to dla nas wielka szansa – wskazuje Szymon Szynkowski vel Sęk.

Poza spotkaniem prezydentów w cztery oczy zaplanowano posiedzenie plenarne delegacji pod ich przewodnictwem. Przywódcy otworzą też wspólnie wystawę poświęconą 100-leciu relacji polsko-rumuńskich.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl