fot. twitter.com/MSZ_RP

Szef MSZ: Polska, Rumunia i Turcja to trzy filary wschodniej flanki NATO

Nasze kraje to trzy filary wschodniej flanki NATO; regularnie konsultujemy się, aby zastanowić się, jak możemy skuteczniej reagować na dynamiczną sytuację bezpieczeństwa w naszym sąsiedztwie – oświadczył szef MSZ Jacek Czaputowicz po telekonferencji z ministrami spraw zagranicznych Rumunii i Turcji.

https://twitter.com/MSZ_RP/status/1255141537895211014

We wtorek odbyła się telekonferencja ministra Czaputowicza z udziałem jego odpowiedników z Rumunii oraz Turcji Bogdanem Aurescu i Mevlutem Cavusoglu – poinformowało biuro rzecznika prasowego MSZ.

„Nasze kraje to trzy filary wschodniej flanki NATO. Regularnie konsultujemy się w formacie Trilogu, aby zastanowić się, jak możemy skuteczniej reagować na dynamiczną sytuację bezpieczeństwa w naszym sąsiedztwie. Wspólnie opowiadamy się za zachowaniem jedności i solidarności Sojuszu oraz bliskiej współpracy transatlantyckiej, co ma szczególne znaczenie wobec obecnych zagrożeń związanych z pandemią COVID-19” – oświadczył Jacek Czaputowicz cytowany w komunikacie.

Podczas telekonferencji ministrowie rozmawiali o współpracy w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego w kontekście zwalczania pandemii koronawirusa, w tym o rezultatach kwietniowych spotkań szefów dyplomacji oraz ministrów obrony państw NATO.

„Podkreślili znaczenie utrzymania silnej polityki obrony i odstraszania Sojuszu, kluczowej również w obecnej sytuacji. Ministrowie omówili także perspektywy zacieśnienia współpracy trójstronnej na rzecz stabilizacji sytuacji w najbliższym sąsiedztwie NATO, zwłaszcza na Ukrainie, w Gruzji i na Bałkanach Zachodnich” – czytamy w komunikacie.

Zaznaczono, ze istotnym tematem była też ewolucja sytuacji w regionie Afryki i Bliskiego Wschodu oraz w Afganistanie.

„Ministrowie omówili wspólne projekty współpracy Polski, Rumunii i Turcji, które będą realizowane w kolejnych miesiącach. Obejmują one zwiększenie aktywności i współdziałania trzech państw w ramach NATO, OBWE, a także w wybranych stolicach państw partnerskich” – podkreśla MSZ.

Uzgodniono, iż kolejne konsultacje ministerialne w tym formacie odbędą się w przyszłym roku w Bukareszcie.

Spotkania tzw. Trilogu polsko-rumuńsko-tureckiego odbywają się regularnie od 2012 r. (od 2016 r. – na szczeblu ministrów spraw zagranicznych). Ich celem jest zacieśnienie współpracy miedzy sojusznikami reprezentującymi największe państwa wschodniej flanki NATO oraz wypracowywanie wspólnego stanowiska w najistotniejszych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa regionalnego.

PAP

drukuj