(fot. PAP)

MSZ ujawniło wrażliwe dane

MSZ po raz kolejny ujawnia wrażliwe dane. PiS domaga się w tej sprawie zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych.

Choć MSZ zapewnia, że nie zmieniła się polityka wschodnia to wciąż rośnie liczba przypadków działań resortu na szkodę działaczy demokratycznych na wschodzie.

Wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości, poseł Adam Lipiński poinformował, że w Internecie przez co najmniej kilkanaście miesięcy dostępna była elektroniczna baza danych dotycząca projektów polskiej polityki wspierania demokracji obejmująca okres pięciu lat.

-W znacznej mierze są to dane poufne, dotyczące tak newralgicznych obszarów działalności naszego państwa, jak projekty wspierające polską misję wojskową w Afganistanie, kulisy misji obserwacyjnych OBWE w krajach niedemokratycznych oraz nieoficjalne działania na rzecz Opozycji Demokratycznej na Białorusi. Jak twierdzą autorzy tej strony, na której umieszczono te dane, były one przekazywane im oficjalnie przez MSZ, a ich publikacja miała służyć celom badawczym- mówi poseł Adam Lipiński.

Poseł stwierdził, że opublikowanie tych danych może przynieść negatywne konsekwencje; mogło narazić działaczy organizacji pozarządowych w Polsce oraz ich partnerów  za granicą na różnego rodzaju szykany.

-To może spowodować całkowitą dekompozycję polskiej polityki zagranicznej. Chodzi zarówno o wschód jak i o zachód,  tam może nastąpić wstrzymanie tej polityki, wyzerowanie tych projektów, które do tej pory były realizowane– dodaje poseł Adam Lipiński.

MSZ nie może być ministerstwem wycieków zagranicznych – powiedział poseł Krzysztof Szczerski. Przypomniał, że MSZ wysłało w lutym tego roku PIT ok. 30 białoruskim opozycjonistom, choć dla reżimu to cenne informacje.

– Tego typu dane nie mogą wyciekać z Ministerstwa Spraw Zagranicznych. MSZ nie może być źródłem informacji dla przeciwników Polski, dla wrogów naszych partnerów zagranicznych. Złożyliśmy już wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych w sejmie w sprawie PIT i tego co dzieje się na Białorusi. W związku z tym co mówił poseł Lipiński, z tymi nowymi faktami o wycieku pełnej bazy danych, złożymy drugi wniosek o rozszerzenie tamtego posiedzenia, o pełną informację co do tego, w jaki sposób MSZ będzie zabezpieczał wrażliwe dane dotyczące naszych partnerów zagranicznych na całym świecie, a szczególnie na wschodzie– dodaje poseł Krzysztof Szczerski.

 

Wypowiedź posła Krzysztofa Szczerskiego

Audio MP3
Pobierz

 

Wypowiedź posła Adama Lipińskiego

Audio MP3
Pobierz

RIRM

drukuj