fot. flickr.com

Rumunia uniemożliwia powołanie nowego składu Komisji Europejskiej

Komisja Europejska pozostaje w starym składzie. Parlament Europejski nie zatwierdził jeszcze nowego grona komisarzy. Wszystko przez problemy z wyłonieniem kandydata z Rumunii.

Nowy skład Komisji Europejskiej miał rozpocząć prace pierwszego listopada. Jednak wszystko pozostaje bez zmian. To efekt trudności przy wyborze komisarzy z Węgier, Francji oraz Rumunii. O ile kandydaci z pierwszych dwóch państw wstępnie zostali już zaakceptowani przez przewodniczącą elekt Ursule von der Leyen, to kandydat z Rumuni w ogóle nie jest jeszcze znany. Wszystko przez niecodzienną sytuację w tym państwie. Rumunia dopiero co utworzyła nowy, mniejszościowy rząd. Odwołany gabinet socjaldemokratów nadal rości sobie prawo do wskazania kandydata na rumuńskiego kandydata. Z kolei centro-prawicowe ugrupowanie, które rządzi przejściowo, proponuje nowe nazwisko.

Wciąż nie wiemy, kiedy nowa Komisja Europejska rozpocznie pracę. Najwcześniej dojdzie do tego pierwszego grudnia. Do tego czasu stary skład Komisji pod przewodnictwem Jean-Claude Junckera będzie odpowiadał jedynie na bieżące wydarzenia.

TV Trwam News

drukuj