fot. PAP/Paweł Supernak

Rada Polityki Pieniężnej podjęła uchwałę dotyczącą Narodowego Banku Polskiego

Rada Polityki Pieniężnej podjęła uchwałę w sprawie zasad tworzenia i rozwiązywania rezerwy na pokrycie ryzyka zmian kursu złotego do walut obcych w Narodowym Banku Polskim.

Bodźcem do wprowadzania tych zmian była sytuacja, jaka miała miejsce trzy lata temu – zauważył Adam Glapiński, prezes NBP.

W 2017 roku strata z tytułu różnić kursowych była na tyle duża, że nie wystarczyło środków z rezerwy, aby ją pokryć. Wynik Narodowego Banku Polskiego był więc ujemny.

Prace nad nową uchwałą trwały od ponad roku. Poprzedni system funkcjonował od 2010 roku, a od tego czasu dużo się zmieniło – zaznaczył szef NBP.

– Wspomnę o jednym najważniejszym czynniku, nasze rezerwy są dwukrotnie większe. W ciągu ostatnich pięciu lat wzrosły o trzydzieści miliardów, a tym samym chociażby ryzyko kursowe jest o wiele większe, ryzyko procentowe zresztą również, ale ryzyko kursowe jest większe, więc trzeba by tutaj podjąć działania, które przede wszystkim zapewniały stabilność banku, mniejszą wrażliwość na wahania kursu oraz większą stabilność wyniku finansowego. Idziemy po prostu na rezerwę, która będzie trzykrotnie większa – wskazał Adam Glapiński.

Prezes NBP wyraził nadzieję, że uchwała będzie obowiązywała przez kolejne dziesięć lat. Adam Glapiński spodziewa się, że po 2021 roku rezerwy będą rosły wolniej.

Do tworzenia rezerwy na pokrycie strat ryzyka zmian kursu złotego do walut obcych zobowiązuje bank centralny ustawa o Narodowym Banku Polskim.

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl