fot. PAP/Brzeg24

Od dziś obowiązują nowe przepisy w sprawie kontroli ruchu drogowego

Chodzi o rozporządzenie MSWiA, które zawiera nowe obowiązki i uprawnienia kierowców aut oraz kontrolujących. W myśl przepisów policjanci podczas kontroli będą mogli zostawić radiowóz w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Dodatkowo policjant, a także np. inspektor Inspekcji Transportu Drogowego, podczas kontroli drogowej, będzie mógł sprawdzić przebieg zarówno zatrzymanego do kontroli pojazdu, jak i pojazdu przewożonego np. na lawecie.

Zmiany dotkną też przeprowadzania tzw. szybkich testów trzeźwości. Od dziś policjant w mundurze nie będzie musiał legitymować się każdemu kierowcy.

Poseł Jerzy Polaczek z sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych zwrócił uwagę na znaczenie zmian dotyczących kontroli trzeźwości.

– Pewna korekta uprawnień dla służb takich jak policja, jeśli chodzi o kontrolę trzeźwości jest również elementem, który wynika wprost z analizy zjawiska, jakim jest ciągła i znacznie wysoka liczba kierowców zatrzymywanych do kontroli, którzy są w stanie wskazującym na spożycie alkoholu. To jest jedno z wyzwań, które jest ciągle analizowane i w polskich uwarunkowaniach ruchu drogowego stanowi przyczynę tragicznych wypadków, jest to więc konieczne, aby tego rodzaju zjawiska i zachowania kierowców były surowo karane – powiedział poseł Jerzy Polaczek.

Nowe rozporządzenia MSWiA zaczyna dziś obowiązywać z wyjątkiem paragrafu 12. Dotyczy on odczytu wskazań drogomierza pojazdu zatrzymanego do kontroli. Ten paragraf wchodzi w życie od 1 stycznia 2020 r.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl