fot. PAP/Darek Delmanowicz

Witold Bańka ma zostać dzisiaj zatwierdzony na szefa Światowej Agencji Antydopingowej

Dotychczasowy minister sportu Witold Bańka ma zostać dzisiaj zatwierdzony na szefa Światowej Agencji Antydopingowej. Stanie się to w Katowicach, gdzie od wtorku trwa kongres tej organizacji.

Witold Bańka został wybrany na szefa WADA w maju tego roku w Montrealu. Jego kadencja rozpocznie się 1 stycznia 2020 roku.

Ubiegając się o stanowisko Polak wśród głównych punktów swojego programu umieścił między innymi powstanie funduszu solidarnościowego, który będzie służył pomocy słabszym państwom w prowadzeniu polityki antydopingowej.

Witold Bańka wskazuje, że polityka antydopingowa wymaga dużo większego budżetu.

– Budżet WADA jest mniejszy niż 40 mln dolarów, więc z całym szacunkiem, ale średnie kluby piłkarskie często mają większy budżet niż WADA na całą politykę antydopingową, a wymagań jest sporo, więc to będzie duże wyzwanie – powołania funduszu solidarnościowego z udziałem dużych sponsorów sportu w ramach ich społecznej odpowiedzialności biznesu, ale także zachęcanie rządów do przekazywania dodatkowych kontrybucji na działania śledcze, na działania edukacyjne. Wiadomo, że aby skutecznie ścigać tych wszystkich, którzy oszukują, trzeba mieć dużo większy budżet i dużo lepszą współpracę ze służbami – podkreśla nowy szef Światowej Agencji Antydopingowej.

Witold Bańka w swojej sportowej karierze specjalizował się w biegu na 400 m. W 2007 roku w Osace wywalczył brązowy medal mistrzostw świata w sztafecie 4×400 m. W 2015 roku został ministrem sportu i turystyki. Był inicjatorem ustawy o zwalczaniu dopingu w sporcie i utworzenia Polskiej Agencji Antydopingowej.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl