Szefowie MSZ Polski i Rumunii zapowiedzieli zacieśnianie współpracy

Po spotkaniu w Bukareszcie ministrowie spraw zagranicznych Polski i Rumunii – Witold Waszczykowski i Lazar Comanescu zapowiedzieli zacieśnienie współpracy między Polską a Rumunią, między innymi w dziedzinie bezpieczeństwa.

Szefowie dyplomacji podpisali plan działania na lata 2016-2020 wyznaczający obszary ścisłej kooperacji. Oprócz kwestii bezpieczeństwa, dotyczy on polityki europejskiej oraz gospodarki.

Minister spraw zagranicznych Rumunii stwierdził, że relacje polsko-rumuńskie są „dobre na wszystkich szczeblach”. Jak dodał, w niektórych obszarach – np. w gospodarce – „jest jeszcze przestrzeń do jej rozwoju”.

To bardzo dobra wizyta, która pozwoli na dalsze, przyjazne pogłębianie naszych stosunków w przyszłości – ocenił spotkanie minister Witold Waszczykowski.

Omówiliśmy najpierw nasze relacje. Nasze stosunki bilateralne są bardzo rozwinięte i bardzo intensywne, zarówno jeśli chodzi o sytuację polityczną jak i gospodarczą. Ale również chcieliśmy podziękować za wsparcie i opiekę jaką rząd i naród rumuński udziela Polonii, która mieszka na terenie Rumunii. Niektórzy z nich dostąpili zaszczytu bycia w Parlamencie. Omówiliśmy problemy bezpieczeństwa międzynarodowego oraz zagrożenia jakie stoją wobec NATO i naszego regionu – powiedział Witold Waszczykowski.

Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że chce kontynuować politykę współpracy z Rumunią zapoczątkowaną w 2009 r. przez śp. Lecha Kaczyńskiego. Podpisał on Deklarację o Strategicznej Współpracy, w której Polska i Rumunia zobowiązały się do współpracy, m.in. w zakresie bezpieczeństwa, energii, rozwoju regionalnego, rolnictwa transportu oraz zmian klimatycznych.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl