Min. M. Błaszczak: Z takiej postawy, jak majora Sułowskiego, bierze się morale dzisiejszej armii

Z takiej postawy, jak majora Tadeusza Sułowskiego, bierze się morale dzisiejszej armii – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak, który w sobotę w Otwocku pod Warszawą podczas pikniku militarnego przygotowanego przez MON z władzami samorządowymi awansował tego kombatanta na wyższy stopień oficerski.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1175413541861564416

Min. Błaszczak awansując Sułowskiego z kapitana na majora powiedział, że historia jego życia, jest historią walki o niepodległość naszego kraju.

„Zarówno harcerstwo, Armia Krajowa, jak i później również walka w oddziałach, które nie godziły się z tym, co wydarzyło się bezpośrednio po II wojnie światowej, a więc aresztowanie pana majora, to piękny życiorys” – powiedział Mariusz Błaszczak.

„Życiorys udowadniający miłość do Polski, poświęcenie i ofiarność dla Ojczyzny. To są cechy, które odznaczają dzisiejszych żołnierzy Wojska Polskiego. Właśnie z takiej postawy, jaką reprezentuje pan major, bierze się morale dzisiejszych żołnierzy Wojska Polskiego” – ocenił minister.

Przypomniał, że zadanie, które przed nim stoi, to dbałość, o to by Wojsko Polskie było coraz liczniejsze. Dlatego doprowadził do powołania 18 Dywizji Zmechanizowanej w miejsce rozwiązanej 1 Warszawskiej Dywizji im. Tadeusza Kościuszki.

„Ta dywizja została rozwiązana przez rząd koalicji PO-PSL, kiedy o bezpieczeństwo wyraźnie nie dbano. Ale te czasy mamy już za sob. Priorytetem rządu premiera Mateusza Morawieckiego, rządu Prawa i Sprawiedliwości jest bezpieczeństwo naszej Ojczyzny” – podkreślił min. Błaszczak.

„Tylko wtedy, gdy Polska jest bezpieczna, może się rozwijać” – dodał.

Nawiązując do swojego najbliższego wyjazdu do Stanów Zjednoczonych, wraz z prezydentem Andrzejem Dudą podkreślił, że oprócz morale polskie wojsko musi być wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt. Zaznaczył, że zmianom w tej dziedzinie służą zakupy w nowoczesnego uzbrojenia, jak systemu Patriot, czy właśnie negocjowany kontrakt na dostawy F35 dla Polski, ale też umowa o stałej obecności wojsk USA w Polsce.

Zachęcał do odwiedzania stoisk Wojsk Obrony Terytorialnej, jednostki GROM, Żandarmerii Wojskowej prezentujących się sobotę w Otwocku i pokazujących swój sprzęt, czy czołgu Leopard, do którego oglądania utworzyła się kolejka dzieci. Zachęcał też do związania się z Wojskiem Polskim i wstępowania do armii.

Podczas pikniku mieszkańcy Otwocka mogli spotkać się z żołnierzami i zobaczyć czołg Leopard, odwiedzić kilka stoisk promocyjnych jednostek wojskowych, m.in GROM, pokazującego wyposażenie specjalne, czy Żandarmerii Wojskowej, która m.in. przywiozła symulator dachowania w wypadku samochodowym. Prezentowała się też policja i strażacy.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl