fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

M. Ast: opinia Komisji Weneckiej ws. ustawy o TK jest nieobiektywna

Opinia ws. ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z 22 lipca opracowana przez Komisję Wenecką odbiega dalece od obiektywizmu – powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Ast.

Komisja uznała wczoraj, że ustawa „nie spełnia dwóch podstawowych standardów równowagi władzy; niezależności sądownictwa i pozycji TK”.

Przewodniczący organu doradczego Rady Europy Gianni Buquicchio oczekuje, że polski rząd weźmie pod uwagę sugestie zawarte w dokumencie. Jednocześnie podkreśla, że Komisja jest bezstronna i apolityczna.

Poseł Marek Ast z sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka przyznaje, że spodziewał się krytycznej opinii.

– Komisja Wenecka idzie w sukurs obecnej opozycji, Trybunałowi Konstytucyjnemu, a przede wszystkim szefowi tego Trybunału. Oni, właściwie już od roku, działają bez podstawy prawnej. Oczywiście ta opinia nie wnosi tak naprawdę niczego nowego. Dokładnie takiego rozstrzygnięcia się spodziewaliśmy – podkreśla Marek Ast.

W obradach KW nie wzięła udziału polska delegacja rządowa, która zarzuciła stronniczość temu organowi doradczemu Rady Europy.

Przyjęta na sesji plenarnej opinia liczy 25 stron i zawarta jest w około 130 punktach, odnoszących się m.in. do sposobu powoływania prezesa TK i kolejności zajmowania się sprawami przez TK. Termin pełnej publikacji opinii nie jest jeszcze znany.

RIRM

drukuj