TVP Info: Kamil Zaradkiewicz poproszony o odejście z TK

Kamil Zaradkiewicz, dyrektor Zespołu Orzecznictwa i Studiów Trybunału Konstytucyjnego, został poproszony o odejście ze stanowiska – podaje TVP Info. Rezygnację z pracy miał mu zaproponować szef Biura Trybunału Konstytucyjnego po wypowiedzi dla TVP Info. Wcześniej zabroniono mu również wypowiadania się w mediach.   

Kamil Zaradkiewicz stwierdził, że wyroki sądu konstytucyjnego mogą być uznawane za ostateczne dopiero po analizie prawnej, dokonanej przez niezależny organ. Jak donosi TVP Info po tej wypowiedzi dyrektor miał zostać wezwany przez 10 sędziów Trybunału Konstytucyjnego i prezesa Andrzeja Rzeplińskiego, którzy oznajmili, że stracili do niego zaufanie.

Rafał Bochenek, rzecznik rządu, stwierdził, że na decyzję o zwolnieniu eksperta trzeba patrzeć przez pryzmat ośmiu lat rządów Platformy Obywatelskiej.

– Standardy zarządzania państwem również zostały przełożone i są nadal wykorzystywane i kontynuowane w Trybunale Konstytucyjnym przez nominatów Platformy Obywatelskiej. To jest naprawdę rzecz o której trzeba  dzisiaj mówić. Profesor Zaradkiewicz jest niezwykle uznawanym profesorem prawa konstytucyjnego – profesorem Uniwersytetu Warszawskiego. Przez wiele lat pracował w Trybunale Konstytucyjnym, a dzisiaj zakazuje się mu wypowiedzi medialnych. Dzisiaj wręcz sugeruje się mu, by zrezygnował ze stanowiska pomimo tego, że odgrywał w Trybunale Konstytucyjnym przez wiele lat pierwsze skrzypce – powiedział Rafał Bochenek.

Jednocześnie prof. Kamil Zaradkiewicz nie dostał premii, która należała mu się po 15 latach pracy. Tymczasem pozostali kierownicy TK takie uposażenie otrzymali.

RIRM

drukuj