By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=46587031

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok ws. mediów publicznych, w którym uznał, że zmiany są niekonstytucyjne

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie mediów publicznych. Orzeczenie uznaje za niekonstytucyjne działania ministra Bartłomieja Sienkiewicza, który zmienił władze TVP i Polskiego Radia, a następnie rozpoczął procedurę likwidacji spółek.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że likwidacja i zmiany w jednostkach publicznej radiofonii i telewizji są niezgodne z przepisami Konstytucji RP. [czytaj więcej]

– Wszelkie decyzje wydane w odniesieniu do jednostek publicznej radiofonii i telewizji na podstawie art. 368., paragraf 4., zdanie 2. ustawy Kodeks spółek handlowych nie wywołują żadnych skutków prawnych – oznajmiła prezes Trybunału Konstytucyjnego i przewodnicząca składu orzekającego, Julia Przyłębska.

Oznacza to, że minister kultury i dziedzictwa narodowego, Bartłomiej Sienkiewicz, nie miał żadnych podstaw prawnych do wprowadzania zmian w mediach.

Drugi sprawozdawca, sędzia Jarosław Wyrembak, podkreślił, że odwoływanie zarządów mediów publicznych jest wyłączną kompetencją Rady Mediów Narodowych. Sędzia powołał się na stanowisko Prokuratora Generalnego, Adama Bodnara, który – w ocenie Trybunału – trafnie wykluczył możliwość odwołania członków zarządu przez inny organ lub w innych okolicznościach.

– Dopóki zatem przepis art. 27. Ustawy o radiofonii i telewizji obowiązuje i korzysta z domniemania konstytucyjności – bardzo zasadnie konkluduje Prokurator Generalny, Adam Bodnar – nie jest możliwa taka jego wykładnia, która powoduje całkowite pominięcie jego stosowania – zaznaczył Jarosław Wyrembak.

Wyroku Trybunału Konstytucyjnego nie uznaje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Wyrok TK w sprawie jednostek publicznej radiofonii i telewizji nie ma jakiejkolwiek doniosłości prawnej. Orzeczenia i uchwała wydane w ostatnich latach przez Europejski Trybunał Praw Człowieka oraz Sąd Najwyższy, odnoszące się do obecnej konstrukcji Trybunału Konstytucyjnego, w tym całokształtu okoliczności obsadzenia i funkcjonowania tej instytucji, potwierdzają, że nie jest to niezależny i bezstronny sąd konstytucyjny, a jego wyroki wydane z udziałem tzw. sędziów dublerów (osób powołanych na stanowiska sędziowskie do TK na miejsca już uprzednio obsadzone) nie mają mocy powszechnie obowiązującej i nie są ostateczne. Należy je pomijać w obrocie prawnym jako nieistniejące” – czytamy w oświadczeniu resortu opublikowanym w mediach społecznościowych.

Czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest ostateczny i podlega niezwłocznemu ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw RP.

TV Trwam News

drukuj