Gwatemala chce wzmocnić ochronę życia nienarodzonych

Gwatemala chce wzmocnić ochronę życia dzieci nienarodzonych. Parlament pracuje nad ustawą o ochronie życia i rodziny. Planowane zmiany wprowadzają także zakaz szerzenia propagandy aborcyjnej i ideologii gender.

Prawo Gwatemali od lat chroni życie ludzkie od momentu poczęcia. Tak zwana aborcja jest zakazana przez Kodeks karny i konstytucję. W przepisach są też gwarancje ratowania życia matki, jeżeli jest ono zagrożone.

Taki stan drażni aborcyjne lobby. W odpowiedzi na te naciski, parlament Gwatemali postanowił udoskonalić ustawę o ochronie życia i rodziny. Nowe przepisy podnoszą poziom ochrony życia poczętego i chronią wyjątkowy status małżeństwa. Wprowadzają też zakaz szerzenia propagandy aborcyjnej i ideologii gender.

Procedowany obecnie akt prawny nie zmienia więc kierunku legislacji, ale wzmacnia ją i doprecyzowuje. Zwiększa kary za zabicie dziecka poczętego, z uwzględnieniem bezpośredniego sprawcy, a także osób wywierających presję na matkę. Dokument przeszedł już dwa czytania. Żeby wejść w życie, musi zostać przyjęty jeszcze w trzecim, a następnie podpisany przez prezydenta Jimmy’ego Moralesa.

Takie działanie władz jest odpowiedzią na oczekiwania społeczeństwa, które swoje postulaty przedstawia podczas Marszów dla Życia, w których udział wzięło ok. 150 tys. osób. Gwatemala to niewielki kraj, trzy razy mniejszy mniejszej od Polski, zamieszkany przez 16 mln osób.  Mimo to potrafi przeciwstawić się naciskom organizacji międzynarodowych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj