Dofinansowanie na inwestycje geotermalne w ramach programu „Poprawa jakości powietrza”

Miliard złotych przeznaczy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na program „Poprawa jakości powietrza”. O sprawie poinformowała „Gazeta Wyborcza”.

Największe dofinansowanie w formie pożyczek i dotacji dostaną inwestycje geotermalne oraz projekty termomodernizacji m.in. gmachów publicznych i zabytkowych. Fundusz wesprze również edukację ekologiczną oraz remonty, budowę, rozbudowę i wyposażenie terenów zielonych wokół budynków kulturowych i zabytkowych.

Program Funduszu spotkał się z krytyką niektórych środowisk, które podkreślają, że wsparcie tylko obiektów użyteczności publicznej będzie miało mały wpływ na poprawę jakości powietrza.

Prof. Jan Szyszko, minister środowiska, podkreślił, że polityka prowadzona przez Fundusz jest zgodna z priorytetami rządu i kładzie nacisk na zrównoważony rozwój i politykę klimatyczną w Europie.

– Nie ulega najmniejszej wątpliwości, ze priorytetem działalności powinno być wspieranie geotermii. Dlatego, ze geotermia to odnawialne źródła energii, która nie daje żadnych zanieczyszczeń natomiast w tej chwili jednym z największych problemów a szczególnie w dużych miastach jest sprawa związana z zapyleniem. Również gmachy użyteczności publicznej, włożenie pieniędzy w termoizolacje uważam jako dobrą działalność gdyż w ten sposób zmniejsza się zapotrzebowanie na energie i możemy dążyć w tym kierunku i taka jest polityka obecnego rządu a przynajmniej ministerstwa aby zamknąć politykę ciepłowniczą w takim układzie aby nie było jakichkolwiek emisji – powiedział prof. Jan Szyszko.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest publiczną instytucją finansową, której celem jest udzielanie finansowego wsparcia przedsięwzięciom służącym ochronie środowiska i gospodarce wodnej.

Wraz z 16 niezależnymi wojewódzkimi funduszami tworzą system finansowania przedsięwzięć służących ochronie środowiska, które wykorzystuje środki krajowe jak i zagraniczne.

RIRM

drukuj