Dni przyjaźni polsko-węgierskiej w Szczecinie

Po raz czwarty mieszkańcy Szczecina świętowali dzień przyjaźni polsko-węgierskiej. Przez wieki nasze narody łączyły koligacje królewskich rodów, walka o wspólne ideały i opór wobec totalitarnej władzy.

Nie ma na świecie dwóch podobnych narodów, które tyle by łączyło. Kiedyś był to duch rycerski i szlachecka kultura, ofiarność, a przede wszystkim szczera braterska miłość, która po dzień dzisiejszy znajduje wydźwięk w przysłowiu: „Polak, Węgier dwa bratanki”.

To historyczne porzekadło spotykamy zresztą zarówno w języku polskim, jak i węgierskim. Krótka rymująca się formuła mówi o zażyłej przyjaźni i pokrewieństwie naszych narodów – zwraca uwagę dr Wojciech Lizak.

– To braterstwo brało się jeszcze wcześniej. Już od czasów Batorego, czy później kiedy do polskich szkół zakonu pijarów masowo przyjeżdżali Węgrzy. Tam znajomość języka polskiego uchodziła za znak przynależności do tych lepszych grup społecznych, do elity. Później jednak przyszło powstanie w latach 1848-49, które wzbudziło taką sympatię – tłumaczy historyk.

Niestety coraz częściej jesteśmy świadkami niepokojącego zjawiska, że dwa sąsiadujące ze sobą narody nie wiele o sobie wiedzą. Jak mówi dr Wojciech Lizak, kiedy dwa narody lepiej znają swoją historię wówczas łatwiej między nimi może dojść do porozumienia.

– Myślę, że jak ludzie więcej będą o sobie wiedzieli, o historii sąsiedniego kraju, o historii sąsiedniej kultury to wtedy łatwiej będzie o zrozumienie. To jest łatwiej nawet o zbudowanie takiej płaszczyzny porozumienia na przyszłość – uważa historyk.

Dni przyjaźni narodów są więc idealną okazją ku temu, by dowiedzieć się więcej na temat innych narodów – ich historii oraz kultury.

Organizatorzy planują już kolejne przyszłoroczne dni przyjaźni polsko-węgierskiej. Mówi o nich Marek Chabior – prezes stowarzyszenia Eko-Spol.

– Naszym marzeniem jest zorganizowanie przyjazdu zespołu ludowego lub jakiegoś zespołu artystycznego z Węgier do Szczecina – podkreśla Marek Chabior.

O wzajemnym pozytywnym nastawieniu naszych narodów może świadczyć jednogłośne przyjęcie w 2007 roku przez polski Sejm i Parlament Republiki Węgierskiej uchwały o ustanowieniu dnia 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl