fot. PAP/Piotr Polak

Kielce: Rozpoczęły się obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

W Kielcach rozpoczęły się w piątek obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Uczestniczą w nich prezydent Andrzej Duda oraz prezydent Węgier Janos Ader, który przybył do Polski z dwudniową wizytą.

Obaj prezydenci odbyli wspólne spotkanie. W jego trakcie, jak relacjonował po rozmowach Andrzej Duda, prezydenci omówili szereg tematów dotyczących współpracy.

– Rozmawialiśmy o naszej współpracy w ramach V4 i Trójmorza, a więc rozmawialiśmy o współpracy infrastrukturalnej, mówiliśmy o rozwoju w zakresie rozwoju infrastruktury energetycznej, a ściślej mówiąc, infrastruktury służącej przesyłowi gazu, a także rozbudowie infrastruktury drogowej, Via Carpatii oraz funduszu Trójmorza i procesie jego tworzenia, a także o szczycie Trójmorza, który odbędzie się w Słowenii – powiedział Andrzej Duda.

Inne tematy rozmów to wybory do PE, przyszłość UE, Brexit oraz współpraca z USA.

Prezydent Janos Ader podkreślał z kolei, że Polska to dziś dynamicznie rozwijający się kraj, ma stabilny wzrost PKB, niską inflację i bezrobocie. Wskazywał też, że Polska to czwarty największy partner gospodarczy Węgier.

Przypadający 23 marca Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej ustanowiły w 2007 roku Sejm RP i parlament Węgier. Jego obchody odbywają się na przemian w Polsce i na Węgrzech.

RIRM

drukuj