Nigeria: Wybory przedłużone do niedzieli

Trwające w Nigerii wybory prezydenckie i parlamentarne zostaną przedłużone do niedzieli w tych lokalach wyborczych, gdzie doszło do problemów technicznych z czytnikami kart biometrycznych. Poinformowała o tym w sobotę państwowa komisja wyborcza. 

Komisja wyjaśniła, że proces identyfikacji wyborców przy użyciu czytników, użyty po raz pierwszy w głosowaniu, wywołał problemy w wielu miejscach. Z powodu tych problemów technicznych głosowanie tam zostało zawieszone.

W lokalach wyborczych, gdzie rejestracja została zawieszona do następnego dnia, zgodnie z obowiązującymi wytycznymi podjęto działania w celu umożliwienia wyborcom oddania głosu jutro – dodał rzecznik komisji Chris Yimoga.

Wcześniej komisja zapewniała, że elektroniczna identyfikacja zajmie nie więcej niż dziesięć sekund w przypadku każdego głosującego. Nowy system miał zapobiec oszustwom wyborczym.

Również w sobotę w prowincjach na północnym wschodzie Nigerii doszło do zbrojnych ataków – zapewne ugrupowania Boko Haram – na komisje wyborcze. Dane mówią o 14 ofiarach śmiertelnych.

Wybory prezydenta w Nigerii, najludniejszym kraju Afryki, oceniane są jako najważniejsze wydarzenie polityczne 2015 roku na tym kontynencie. O urząd szefa państwa walczą: obecny prezydent Goodluck Jonathan i były wojskowy dyktator Nigerii Muhammadu Buhari. Po raz pierwszy w 55-letniej historii kraju szanse urzędującego prezydenta i przywódcy opozycji uznaje się za wyrównane i po raz pierwszy rządząca partia może stracić władzę nie w wyniku zamachu stanu, lecz werdyktu wyborczego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl