fot. PAP/Leszek Szymański

A. Duda: mam nadzieję, że zwiększy się wymiana handlowa Polski i Chorwacji

Mam nadzieję, że zwiększy się wymiana handlowa między Polską i Chorwacją, m.in. poprzez polskie inwestycje – podkreślił dziś prezydent Andrzej Duda na konferencji prasowej z prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović w Zagrzebiu.

Andrzej Duda zapowiedział, że dołoży wszystkich starań, aby poprawiła się współpraca gospodarza i biznesowa między Polską i Chorwacją. Zaznaczył, że podczas wizyty w Chorwacji towarzyszą mu przedstawiciele polskiego biznesu, a w środę odbędzie się spotkanie z biznesem polskim i chorwackim.

„Mam nadzieję, że ta wymiana handlowa się zwiększy i, że zwiększy się ona także poprzez inwestycje polskie w Chorwacji” – powiedział prezydent Duda.

Jak zaznaczył, sądzi, iż wielu biznesmenów z Polski będzie rozważało inwestycje w Chorwacji.

Prezydent zapewnił, że Chorwacja jest krajem bardzo lubianym przez Polaków i bardzo cenionym, także jako miejsce wypoczynku wakacyjnego.

Andrzej Duda podziękował też prezydent Chorwacji za solidarną postawę względem Polski w ramach NATO.

„Za to, że Rada Obrony tutaj w Chorwacji podjęła decyzję o tym, że żołnierze chorwaccy wezmą udział w siłach sojuszniczych w Polsce (…). Mam nadzieję, że odpowiednie decyzje w tej sprawie podejmie także chorwacki parlament i żołnierze z Chorwacji zasilą siły sojusznicze stacjonujące w Orzyszu” – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent dodał, że w rozmowie z Grabar-Kitarović podkreślił, że mają podobne punkty widzenia, jeżeli chodzi o sytuację europejską.

„Obydwoje jesteśmy absolutnie przekonani, że Europie dzisiaj potrzebna jest spójność i solidarność, że absolutnie czymś na co się nie godzimy jest jakiekolwiek dzielenie UE na Unie Europejskie różnych prędkości (…) Chcemy zatem, żeby UE była w miarę możliwości jednolita, chcemy też stworzyć takie warunki, żeby nie było więcej takich sytuacji jak Brexit” – zaznaczył.

Według niego w UE potrzeba więcej demokracji. Dodał, że jego zdaniem rola parlamentów krajowych „w przyszłości UE powinna wzrastać”.

PAP/RIRM

drukuj