WTA Stambuł. Świetny początek Uli Radwańskiej!

Urszula Radwańska od mocnego uderzenia rozpoczęła udział w turnieju na twardych kortach w Stambule. 24letnia tenisistka niespodziewanie okazała się lepsza od Serbki Jeleny Janković, wygrywając w trzech setach 6:4, 3:6, 6:2.

Dla 24-letniej krakowianki było to dopiero drugie w karierze starcie z Janković. Pierwszy i do tej pory jedyny raz obie zawodniczki zmierzyły się w 2013 roku w amerykańskim Carlsbad. Wówczas Polka, po blisko dwugodzinnym pojedynku, uporała się z bardziej doświadczoną rywalką, zwyciężając 6:2, 4:6, 6:3.

Inauguracyjna część meczu rozpoczęła się od obustronnych przełamań, po czym Janković utrzymała serwis na 2:1. Chwilę później Serbka znów wygrała przy zagrywce rywalki, jednak od czwartego gema na korcie rządziła już tylko jedna zawodniczka. Radwańska znakomicie dobiegała do nawet bardzo mocnych piłek i nadspodziewanie dobrze wytrzymywała długie wymiany doprowadzając tym samym do remisu (3:3), a następnie wychodząc na prowadzenie (5:4). Będąca na fali krakowianka w dziesiątej odsłonie dobiła niepewnie grającą przeciwniczkę, dzięki czemu ostatecznie triumfowała 6:4.

Diametralnie inny przebieg miała z kolei druga partia. Co prawda początek należał do Polki, która już w trzecim gemie przełamała Janković (2:1), ale wkrótce role zupełnie się odwróciły. Serbka szybko odrobiła stratę i od stanu 3:3 wygrała trzy kolejne gemy, co sprawiło, że o końcowym wyniku musiał zadecydować trzeci set (6:3).

Na szczęście, warunki w kolejnej partii właściwie od pierwszych akcji dyktowała Radwańska. 24-letnia krakowianka z małymi kłopotami, ale jednak zwyciężała przy swoim serwisie, a w szóstej odsłonie przełamała podanie przeciwniczki i prowadziła 4:2. Jak się później okazało, był to kluczowy moment dla losów całego spotkania, bowiem będąca coraz bardziej zmęczona oraz poddenerwowana sytuacją Janković zaczęła popełniać proste błędy, w efekcie czego nie była już wstanie powrócić do gry. Świetna kombinacja krossa forhendowego w połączeniu ze skutecznym wolejem zapewniły Polce piłki meczowe w ósmym gemie. Pierwszą Serbka jeszcze obroniła, lecz przy drugiej uderzyła w siatkę (6:2).

Urszula Radwańska, dzięki wygranej w trzech setach, zapewniła sobie awans do drugiej rundy turnieju rozgrywanego na twardych kortach w Stambule. O ćwierćfinał zagra z inną reprezentantką Serbii – Bojaną Jovanovski.