fot. Katarzyna Cegielska

Siatkówka. Znamy rywali biało-czerwonych w walce o Rio!

Wiemy z kim zmierzą się siatkarze i siatkarki reprezentacji Polski w rundzie grupowej turniejów kwalifikacyjnych do igrzysk olimpijskich. Polacy o awans powalczą w Berlinie (5-10 stycznia 2016), a Polki w Ankarze (4-9 stycznia 2016).


Aktualni mistrzowie świata staną przed szansą na wywalczenie olimpijskiej przepustki już po raz drugi. W tym roku nie udało im się uzyskać kwalifikacji na rozgrywanym w Japonii Pucharze Świata. O trzecim miejscu (niepremiowanym awansem) podopiecznych Stephane’a Antigi zdecydowała klęska w starciu z reprezentacją Włoch 1:3.

Polacy w fazie grupowej niemieckiego turnieju uniknęli potencjalnie najsilniejszych Rosjan i Francuzów. W pierwszych trzech meczach zmierzą się bowiem z Serbią, Belgią i gospodarzami imprezy – Niemcami. Żadna z tych drużyn nie zachwyciła podczas ostatnich mistrzostw Europy i nie wywalczyła awansu do strefy medalowej. W rywalizacji zabraknie siatkarzy z Włoch, którzy paszport do Rio de Janeiro zagwarantowali sobie na Pucharze Świata. Poza czołową dziewiątką rankingu CEV mieści się Słowenia, aktualny wicemistrz Starego Kontynentu.

* * *

Turniej kwalifikacyjny do igrzysk olimpijskich siatkarzy (5-10 stycznia, Berlin) – podział na grupy:

GRUPA A: Polska (4. miejsce w rankingu CEV), Niemcy (4), Serbia (6), Belgia (9)

GRUPA B: Rosja (1), Bułgaria (3), Francja (7), Finlandia (8)


Łatwego zadania nie będą miały Polki. Podopieczne Jacka Nawrockiego trafiły na najsilniejsze – Rosjanki i Włoszki. Stawkę czterech drużyn grupy B uzupełniają Belgijki, które lepsze od naszych reprezentantek okazały się np. w trakcie turnieju eliminacyjnego do mistrzostw świata. Zmagań w kwalifikacjach uniknęły Serbki, które olimpijski paszport zapewniły sobie w trakcie Pucharu Świata.

* * *

Turniej kwalifikacyjny do igrzysk olimpijskich siatkarek (4-9 stycznia, Ankara) – podział na grupy:

GRUPA A: Turcja (4), Niemcy (5), Holandia (6), Chorwacja (9)

GRUPA B: Polska (8), Rosja (1), Włochy (2), Belgia (7)

* * *

Awans do półfinałów wywalczą po dwie najlepsze drużyny z każdej z grup. Przepustkę do Rio zagwarantują sobie tylko zwycięzcy turniejów. Zespoły z drugich i trzecich miejsc przed kolejną okazją na awans staną podczas turniejów ostatniej szansy w Japonii.

Sport.RIRM

drukuj