Przed Euro 2016. Milik i Grosicki najlepsi; Lewandowski bez błysku

Kapitalną formę w Holandii utrzymuje Arkadiusz Milik. W minionej kolejce Polak dwukrotnie pokonał bramkarza PEC Zwolle. Gola i asystę zanotował Kamil Grosicki. „Grosik” zadomowił się w podstawowym składzie Stade Rennais, a jego drużyna ma szansę na awans do Ligi Mistrzów. Słabo spisał się Robert Lewandowski, który w spotkaniu z Eintrachtem Frankfurt był niemal niewidoczny.

Anglia – Premier League

Do udanych minionego weekendu z pewnością nie zaliczą polscy bramkarze z Premier League. Łukasz Fabiański i jego Swansea City zremisowali na wyjeździe ze Stoke City 2:2. „Fabian” mógł spisać się nieco lepiej przy bramce na 0:2 autorstwa Bojana Krkicia. Przy pierwszym trafieniu błąd w kryciu popełnili obrońcy i reprezentant Polski nie miał większych szans na skuteczną interwencję.

Aż czterokrotnie piłkę z siatki musiał wyciągać Artur Boruc. W zaledwie 19 minut Polaka pokonali Fernando, Kevin De Bruyne i Sergio Aguero. W doliczonym czasie gry wynik meczu ustali Aleksandar Kolarov. Boruc za swój występ otrzymał notę 6.1 (wg portalu whoscored.com).

***

Łukasz Fabiański (Swansea City) – całe spotkanie ze Stoke City, wyjazdowy remis 2:2

Artur Boruc (AFC Bournemouth) – 90 minut na własnym stadionie przeciwko Manchesterowi City (0:4)

Niemcy – Bundesliga

Słabszy weekend ma za sobą również Robert Lewandowski. Najlepszy polski piłkarz został zdjęty z boiska w 71. minucie. Obrońcy Eintrachtu Frankfurt nie dali „Lewemu” zbyt wiele miejsca do gry, przez co był bezproduktywny i nie dawał swojej drużynie wielu korzyści. Do protokołu meczowego wpisał się żółtym kartonikiem, którym został ukarany w 40. minucie za spięcie z Davidem Abrahamem.

Kolejny mecz od deski do deski zaliczył Łukasz Piszczek. Obrońca Borussii Dortmund nie wyróżnił się ani na plus, ani na minus. Za swój występ został oceniony na 6.6. Powodem do zadowolenia dla Piszczka było zwycięstwo BVB nad Werderem (3:2).

Punkty straciła także drużyna Przemysława Tytonia. Stuttgart zremisował z Darmstadt 2:2, a Polak nie popisał się przy drugiej bramce, kiedy to strzałem głową pokonał go Peter Niemeyer. Mimo wpadki, Tytoń został oceniony na 6.8.

***

Robert Lewandowski (Bayern Monachium) – 71 minut i żółta kartka w wygranym 1:0 na własnym stadionie meczu z Eintrachtem Frankfurt

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) – 90 minut w wygranym 3:2 domowym spotkaniu z Werderem Brema

Przemysław Tytoń (VfB Stuttgart) – 90 minut w zremisowanym wyjazdowym starciu z SV Darmstadt (2:2)

Włochy – Serie A

Wojciech Szczęsny przyczynił się do ważnej wygranej Romy. Piłkarze z Rzymu pokonali w derbach miasta Lazio aż 4:1 i przynajmniej do kolejnego spotkania obu drużyn to oni będą chodzić z podniesionymi głowami. Polak nie miał zbyt wiele pracy, ale popełnił błąd przy straconej bramce. Szczęsny źle obliczył tor lotu piłki i zbyt późno wybiegł do dośrodkowania, po którym do siatki trafił Marco Parolo.

Empoli, z Piotrem Zielińskim w składzie, nieznacznie uległo mistrzowi Włoch – Juventusowi Turyn. Zieliński był drugim najlepszym zawodnikiem w swojej drużynie, zaraz po Łukaszu Skorupskim dzięki któremu ekipa Polaków przegrała tylko 0:1.

Na boisku po około dwóch miesiącach pojawił się Jakub Błaszczykowski. Nasz skrzydłowy wszedł na murawę w 69. minucie i choć nie zmienił losów spotkania, pokazał trenerowi, że może na niego stawiać.

Całe 90 minut w barwach Hellasu Werona zaliczył Paweł Wszołek, a jego drużyna pokonała na wyjeździe Bolognę 1:0. Na boisku w barwach Torino nie pojawił się natomiast Kamil Glik, który doznał urazu łokcia.

***

Wojciech Szczęsny (AS Roma) – 90 minut w wygranym na wyjeździe meczu z Lazio Rzym (4:1)

Piotr Zieliński (Empoli FC) – 90 minut w przegranym na wyjeździe starciu z Juventusem Turyn (0:1)

Jakub Błaszczykowski (ACF Fiorentina) – wszedł na boisko w 70. minucie zremisowanego na własnym terenie meczu z UC Sampdorią (1:1)

Kamil Glik (Torino FC) – poza kadrą na mecz z Interem Mediolan (wygrana 2:1) z powodu kontuzji łokcia

Paweł Wszołek (Hellas Werona) – 90 minut w wygranym spotkaniu z Bologną (1:0)

Pozostałe ligi

Kolejny raz z bardzo dobrej strony pokazał się Arkadiusz Milik, który w wygranym 3:0 meczu z PEC Zwolle dwukrotnie trafił do siatki rywali. W 29. minucie Milik płaskim strzałem z pięciu metrów pokonał golkipera gości. Reprezentant Polski jeszcze przed przerwą ustalił wynik spotkania mocnym uderzeniem w kierunku dalszego słupka. Snajper Ajaxu był najlepszym piłkarzem na boisku (9.0) i został wyróżniony miejscem w jedenastce kolejki holenderskiej Eredivisie.

Już po raz czwarty z rzędu od pierwszej minuty na murawie pojawił się Kamil Grosicki, który po raz kolejny pokazał, że znajduje się w wysokiej formie. „Grosik” w 12. minucie otworzył wynik spotkania płaskim strzałem z około dwunastu metrów. Chwilę później dołożył jeszcze asystę, przyczyniając się w dużym stopniu do zwycięstwa Stede Rennais (3:1 z Stade de Reims). Drużyna Polaka walczy o awans do Ligi Mistrzów. Czerwono-czarni tracą do miejsca dającego możliwość gry w kwalifikacjach Champions League zaledwie jeden punkt.

Jak na karuzeli mógł poczuć się Grzegorz Krychowiak. Pomocnik Sevilli najpierw popełnił błąd w kryciu przy trafieniu Markela Bergary, a następnie zaliczył fantastyczną interwencję przy kontrze Realu Sociedad, ratując swoją drużynę przed utratą gola. Po bohaterskim czynie ponownie został głównym winowajcą, zdobywając plecami bramkę samobójczą, a następnie wywalczył jedenastkę, którą na gola zamienił Kevin Gameiro. Polskiego pomocnika zaczęły łapać skurcze i został zmieniony przez Unai Emery’ego w 66. minucie. „Krycha” był podczas swojej obecności na boisku jednym z motorów napędowych Sevilli. Za swoją postawę otrzymał drugą najwyższą notę w zespole (7.1).

Epizodyczny występ w barwach Dynama Kijów zaliczył Łukasz Teodorczyk, który wszedł na boisko w 81. minucie, ale nie wpłynął na wynik meczu. Z powodu choroby w meczu Tereka Groznego z Anży nie zagrał Maciej Rybus.

***

Arkadiusz Milik (Ajax Amsterdam) – 90 minut, dwie bramki w domowym meczu przeciwko PEC Zwolle (3:0)

Kamil Grosicki (Stade Rennais) – 73 minuty, gol i asysta w domowym spotkaniu z Stade de Reims (3:1)

Grzegorz Krychowiak (Sevilla FC) – 66 minut, gol samobójczy i wywalczony rzut karny w przegranym 1:2 na własnym terenie meczu z Realem Sociedad

Łukasz Teodorczyk (Dynamo Kijów) – wszedł z ławki w 81. minucie w wygranym na wyjeździe meczu z PFK Oleksandria (2:0)

Maciej Rybus (Terek Grozny) – poza kadrą z powody choroby (3:2 z Anży Machaczkałą)