Ekstraklasa. Wygrana Śląska w „meczu o 6 punktów”, wyjazdowy triumf Zagłębia, piąte z rzędu zwycięstwo Górnika

Śląsk Wrocław nie składa broni w walce o utrzymanie w Ekstraklasie. Zespół Jacka Magiery w meczu 32 kolejki pokonał Wisłę Płock 3:1, dzięki meczu zmniejszył stratę do Nafciarzy do 2 punktów. Właściwie pewni pozostania w lidze są już piłkarze Zagłębia Lubin, którzy na wyjeździe wygrali z Cracovią 1:0. Piąty raz z rzędu w lidze wygrał zabrzański Górnik – tym razem pokonał w Łodzi Widzew 3:2.

Spotkanie Śląska Wrocław z Wisłą Płock jawiło się jako starcie z gatunku „o 6 punktów”. Obie drużyny bowiem nadal walczą o utrzymanie w Ekstraklasie. Ewentualna wygrana Nafciarzy sprawiłaby, że szanse zespołu Jacka Magiery na utrzymanie stałyby się czysto teoretyczne. Trzy punkty pozwoliłyby Śląskowi zachować możliwość opuszczenia strefy spadkowej.

Pierwsze pół godziny spotkania to optyczna przewaga wrocławian, jednak to goście zdołali pokonać bramkarza rywali. Na listę strzelców w 30. minucie wpisał się Bartosz Śpiączka. Piłkarzom Śląska udało się wyrównać sześć minut później, za sprawą uderzenia z dystansu Nahuela Leivy.

Gospodarze zadali kolejny cios już po zmianie stron. W 55. minucie zagranie Erika Exposito na gola zamienił John Yeboah. Dziesięć minut później sytuacja Wisły stała się jeszcze trudniejsza, ponieważ boisko musiał opuścić Jakub Rzeźniczak, który obejrzał dwie żółte kartki, a w konsekwencji czerwoną. Wrocławianie, mając w zanadrzu korzystny wynik, mogli czyhać na swoje szanse w szybkich kontrach. Takiej okazji doczekali się w 90 minucie, gdy szybki atak skutecznie wykończył Dennis Jastrzembski. Dzięki tej wygranej Śląsk ma tylko dwa punkty straty do płocczan i nie jest bez szans na utrzymanie w Ekstraklasie.

W kolejnym sobotnim spotkaniu pewna utrzymania Cracovia na własnym obiekcie podejmowała Zagłębie Lubin. Miedzowi w poprzednich dwóch kolejkach zdobyli sześć punktów i liczyli na podtrzymanie dobrej passy w meczu z Pasami.

Pierwsza połowa spotkania w Krakowie rozczarowała. Kibice nie zobaczyli goli, gra obu drużyn nie porywała, zaś nieliczne akcje piłkarzy nie kończyły się celnymi strzałami.

W drugiej połowie z marazmu usiłowali wyrwać się Miedziowi, którzy próbowali przejąć inicjatywę w ataku. Po jednej z akcji i strzale Damjana Bohara piłka trafiła w słupek. Gdy wydawało się, że starania Zagłębia zakończą się fiaskiem, goście wyprowadzili skuteczną kontrę. W 83. minucie szybki atak swojego zespołu wykończył celnym kopnięciem z bliskiej odległości Łukasz Łakomy. Dzięki temu trafieniu trzy punkty pojechały do Lubina.

W Łodzi doszło do starcia zespołów, które w ostatnich tygodniach prezentują się zupełnie odmiennie. Widzew ma spore problemy ze zdobywaniem punktów, zaś zabrzański Górnik pod wodzą nowego-starego trenera Jana Urbana miał na koncie serię czterech ligowych zwycięstw z rzędu.

W pierwszych minutach lepiej na murawie wyglądała gra zabrzan, jednak to beniaminek zdołał wyjść na prowadzenie. W 20. minucie dośrodkowanie Patryka Stępińskiego skutecznym strzałem głową wykończył Bartłomiej Pawłowski. Utrata gola nie zniechęciła podopiecznych Jana Urbana. W 39. minucie, po stracie piłki przez Widzew, do wyrównania doprowadził Dani Pacheco. Goście tuż przed przerwą zdołali jeszcze raz skierować futbolówkę do siatki rywali, a uczynił to Boris Sekulić.

W drugiej połowie Górnik nadal wykazywał inicjatywę i został za to nagrodzony w 72. minucie, kiedy Daisuke Yokota pokonał bramkarza łodzian mocnym uderzeniem z ostrego kąta. Dwubramkowa przewaga nieco rozluźniła zabrzan. Gospodarze zdołali to wykorzystać w 82 minucie, kiedy to Andrejs Ciganiks zdobył bramkę na 2:3. Zespół Jana Urbana zdołał jednak obronić skromne prowadzenie i po końcowym gwizdku mógł cieszyć się z piątego ligowego zwycięstwa z rzędu.