Ekstraklasa. Rewelacyjny Piast nie zwalnia tempa, Legia gromi Jagiellonię

Piątkowe mecze 32. kolejki piłkarskiej Ekstraklasy przyniosły zwycięstwa gospodarzy. Najlepiej punktujący w tym roku zespół ligi – Piast Gliwice – potwierdził swoją świetną dyspozycję, pokonując Koronę Kielce 2:1. W Warszawie Legia rozbiła Jagiellonię Białystok aż 5:1, choć jako pierwsza w tym spotkaniu straciła gola.

W Gliwicach spotkały się ekipy, które wiosną radzą sobie w Ekstraklasie bardzo dobrze. Piast jest niepokonany od 19 lutego, natomiast Korona, głównie dzięki serii meczów bez porażki na swoim stadionie, zdołała opuścić strefę spadkową, jednak nadal nie może być pewna zachowania ligowego bytu.

Pierwsza połowa meczu nie przyniosła bramek, jednak ciekawych sytuacji bramkowych nie brakowało. Swoje szanse mieli m.in. Michał Chrapek oraz Michael Ameyaw, jednak bramkarz gości nie dał się zaskoczyć. Korona odpowiedziała niecelnym strzałem Jacka Podgórskiego sprzed pola karnego. Piast miał przewagę, jednak nie potrafił udokumentować jej golem.

W drugiej połowie gospodarze, którzy nadal dominowali, w końcu znaleźli drogę do bramki rywali. W 55. minucie, po dośrodkowaniu Grzegorza Tomasiewicza z prawej strony boiska, do piłki doszedł Arkadiusz Pyrka i mocnym strzałem pod poprzeczkę wyprowadził swój zespół na prowadzenie. W 69. minucie gliwiczanie powiększyli przewagę. Jakub Czerwiński posłał długie podanie w kierunku Michaela Ameyawa, który wykorzystał bierność rywali, odwrócił się z piłką i mocnym strzałem sprzed szesnastki zdobył gola na 2:0 dla gospodarzy. Koronę stać było jedynie na bramkę kontaktową w doliczonym czasie gry, kiedy to po uderzeniu Marcusa Godinho futbolówka odbiła się od nogi Pyrki i wpadła do bramki gospodarzy. Piast zasłużenie, po raz kolejny tej wiosny, zgarnął komplet punktów.

Niepokonana  w tym sezonie na własnym stadionie Legia Warszawa podejmowała Jagiellonię Białystok, która wyraźnie odżyła po zmianie na stanowisku trenera. Goście zaskoczyli rywali w 15 minucie, kiedy po indywidualnej akcji i uderzeniu lidera klasyfikacji strzelców ligi, Marca Guala, wyszli na prowadzenie. Zespół z Podlasia cieszył się korzystnym wynikiem do 22. minuty, kiedy to Josue doprowadził do wyrównania strzałem z rzutu wolnego. Po przerwy więcej goli nie padło, choć piłka kilka razy odbijała się od słupków obu bramek.

Legia po przerwie podkręciła tempo i poprawiła skuteczność. W 48. minucie po zagraniu Rafała Slisza na 2:1 dla gospodarzy trafił Ernest Muci. Gola na 3:1 dla stołecznego zespołu zdobył Maciej Rosołek, po kolejnej asyście Slisza. W 75 minucie wicelider tabeli dołożył czwarte trafienie, a na listę strzelców wpisał się Maik Nawrocki, który skuteczną główką wykończył dośrodkowanie Josue. Wynik spotkania na 5:1 dla Legii ustalił w 88 minucie Blaz Kramer. Podopieczni Kosty Runjaicia umocnili się na drugim miejscu w ligowej tabeli.