Ekstraklasa. Bruk-Bet rozgromił Śląsk. Wygrane Piasta i Lechii

W ramach sobotnich spotkań 30. kolejki PKO BP Ekstraklasy Bruk-Bet Termalica Nieciecza wysoko ograła Śląsk we Wrocławiu (4:0). W pozostałych meczach Piast Gliwice pokonał Jagiellonię Białystok (2:1), a Lechia Gdańsk wygrała z Wartą Poznań (2:0).

Pierwszy mecz odbył się we Wrocławiu, gdzie miejscowy Śląsk podejmował Bruk-Bet Termalicę Niecieczę. Obie drużyny walczą o utrzymanie. Przyjezdni od początku wykazywali znacznie więcej inicjatywy do wydostania się z dołu tabeli. W 11. minucie Michal Hubinek płaskim strzałem zza „szesnastki” pokonał Michała Sztomnika. Chwilę później golkiper popełnił błąd przy chwytaniu piłki. Ta odbiła się od nóg Murisa Mesanovicia i znalazła się w siatce. Po 20. minutach było już 3:0. Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego do własnej bramki trafił Wojciech Golla. Śląsk był zupełnie bezradny. Sytuacji nie ułatwił Mark Tamas, który jeszcze w pierwszej połowie został ukarany drugą żółtą, a w efekcie czerwoną kartą. Kropkę nad „i” postawił w 87. minucie Mateusz Grzybek, który wygrał pojedynek jeden na jednego z golkiperem.

***

W pierwszej połowie w Gliwicach nie działo się nic. Druga odsłona była zdecydowanie lepsza. W 47. minucie Martin Konczkowski ruszył w kierunku linii końcowej, po czym wrzucił na głowę Jakuba Holubka. Ten z piątego metra otworzył wynik spotkania. Niedługo później po rzucie wolnym podwyższył „głową” na 2:0. Jagiellonia ruszyła do odrabiania strat. Początkowo jej próby były skutecznie blokowane przez defensywę „Piastunek”.

W 66. minucie Bojan Nastić zacentrował z lewej strony, a akcję skutecznie wykończył Bartosz Bida. Pod koniec meczu najpierw Kamil Wilczek zmarnował świetną okazję do zdobycia bramki, a chwilę później sytuacji sam na sam nie wykorzystał Michał Żyro. Doliczony czas był popisem nieskuteczności, przez co ostatecznie Piast zwyciężył 2:1.

***

Sobotnie zmagania zakończyła rywalizacja Lechii Gdańsk z Wartą Poznań. Flavio Paixao w 5. minucie przyjął futbolówkę w okolicach czternastego metra, obrócił się i pewnym uderzeniem pokonał golkipera. Po nieco ponad kwadransie arbiter podyktował rzut karny dla gospodarzy. Do jego wykonania podszedł Paixao. Chwilę później Portugalczyk stał się pierwszym obcokrajowcem w historii, który zdobył 100 goli na najwyższym szczeblu rozgrywek w Polsce. W drugiej połowie działo się zdecydowanie mniej. Lechia prowadziła grę, ale nie była w stanie sfinalizować kreowanych przez siebie okazji. Ostatecznie więc gdańszczanie pokonali Wartę 2:0.