Dakar 2014: Sonik drugi, wysokie miejsca Polaków!

Na drugim miejscu 36. edycję Rajdu Dakar ukończył Rafał Sonik. To najlepszy wynik polskiego kierowcy w historii. 6. pozycję wywalczyli ostatecznie Krzysztof Hołowczyc i Jakub Przygoński. W najlepszej dziesiątce załóg samochodowych znaleźli się również Marek Dąbrowski, jadący z Jackiem Czachorem oraz Martin Kaczmarski.

Sonik już przed rajdem zapowiadał walkę o najwyższe lokaty. Po rewelacyjnym początku kapitan Poland National Team był liderem klasyfikacji generalnej. Skończyło się jednak na drugim miejscu. Zdecydowanie lepiej od Polaka w pustynnych rejonach Atakamy radził sobie Ignacio Casale. Na dzisiejszym etapie Chilijczyk znów był najszybszy. Jego przewaga nad Sonikiem ostatecznie wyniosła 1 godz. 26 min. Trzeci ze stratą przeszło 4 – godzin był Sebastian Husseini.

Wśród załóg samochodowych zaciętą rywalizację stoczyli Stephane Peterhansel i Nani Roma. Lepszy okazał się Hiszpan, który zwycięstwo wywalczył na ostatnim odcinku specjalnym. Na mecie w Valparaiso Roma zameldował się przeszło 6 minut przed Francuzem. 2. na ostatnim etapie był Krzysztof Hołowczyc, jadący z rosyjskim pilotem Konstantynem Żylcowem. W pierwszej dziesiątce klasyfikacji generalnej znalazły się trzy polskie załogi. 6. miejsce zajął 51 – letni Hołek, 7. byli Marek Dąbrowski i Jacek Czachor, a 9. Martin Kaczmarski. Po problemach z samochodem szanse na wysokie miejsce stracili Adam Małysz i Rafał Marton. Jadący Toyotą Polacy ostatecznie zajęli 13. pozycję.

Najwyższe miejsce w historii startów polskich motocyklistów wywalczył w tym roku Jakub Przygoński. Zawodnik Orlen Teamu Dakar ukończył na 6. miejscu. Po raz czwarty w karierze najtrudniejszy rajd świata wygrał Marc Coma. Dopiero 4. był ubiegłoroczny triumfator Francuz Cyril Despres.

O przeszło 4 minuty Andreya Karginova wyprzedził dzisiaj Gerard De Rooy, jadący z polskim mechanikiem Darkiem Rodewaldem. Rosjanin obronił jednak przeszło 7 – minutową zaliczkę z jaką przystępował do rywalizacji na ostatnim etapie. Przypomnijmy, że wcześniej przez awarię samochodu z rajdu wycofała się w pełni polska załoga w składzie Grzegorz Baran, Paweł Grot i Robert Jachacy.

Tegoroczny wynik Polaków jest najlepszym w historii startów naszych reprezentantów w Dakarze. Na starcie rajdu stanęło aż 439 pojazdów. Do mety nie dojechała przeszło połowa z nich.

Sport/RIRM


Galeria:

drukuj

Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl