Trwa VI Międzynarodowy Kongres w WSKSiM

W auli WSKSiM rozpoczął się VI Międzynarodowy Kongres „Katolicy i Prawo: Szanse i Zagrożenia”. Honorowym gościem spotkania jest JEm ks. kard. Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego.

W kongresie uczestniczą również inni specjaliści z zakresu prawa z różnych części świata. Swoją obecnością zaszczycili kongres także m.in.:  ks. bp Andrzej Suski – pasterz diecezji toruńskiej, ks. bp senior Piotr Krupa z Pelplina, ks. Stefan Pasternak – oficjał Trybunału Metropolitalnego w Gdańsku, Michał Zaleski – prezydent Torunia, a także parlamentarzyści.

Kongres otworzył o. dr Zdzisław Klafka CSsR – rektor uczelni, który powitał prelegentów i uczestników.

– Życzę, aby ten kongres, który pragnie zająć się tym, co ma bronić człowieka, stał się także walką o prawa człowieka, ale człowieka, który jest obrazem samego Boga. Chcemy być świadomi, że każdy kto broni i tworzy prawo obiektywne, zgodne z prawem Bożym, jest budowniczym pokoju. Natomiast każdy człowiek, który jest przeciwko prawu Bożemu jest „budowniczym wojny”. Oby jak najmniej było pośród dzisiejszych ludzi „budowniczych wojny”. Oby wszyscy stali się braćmi, którzy chcą konstruować świat autentycznego pokoju – powiedział o. dr Zdzisław Klafka CSsR.

Z pierwszym referatem wystąpił ks. kard. dr h.c. multiplex Zenon Grocholewski. Prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego z Watykanu mówił o specyfice prawa kanonicznego i jego odmienności w stosunku do ustawodawstwa państwowego.

Powiedział, że żywotnym fundamentem prawa kościelnego jest Pismo Święte, objawienie i magisterium Kościoła. Wskazał m.in. na aspekt antropologiczny prawa kanonicznego.

– Podczas gdy prawodawstwa państwowe mają na uwadze człowieka w jego wymiarze ziemskim, tzn. zasadniczo od poczęcia aż do śmierci, prawo kanoniczne ma na względzie osobę ludzką w wymiarze wiecznym. Innymi słowy, dla ustawodawcy kościelnego życie tutaj na ziemi jest tylko małą cząstką istnienia człowieka. Należy się zatroszczyć o jego dobro, zwłaszcza w perspektywie wiecznej. Prawo jest oczywiście w służbie człowiekowi – mówił ks. kardynał.

Prelegent zwrócił również uwagę na specyfikę rozumienia pojęcia „sprawiedliwość” w świetle prawa kanonicznego. Powiedział, że sprawiedliwe w odniesieniu do ludzi jest to, co chce Bóg, ponieważ on jest mądrością i miłością, a więc sprawiedliwość to przestrzeganie Bożego prawa.

– W Kościele bowiem, nie może chodzić jedynie o to, by zwyciężył ten kto ma rację. Zarysowane pojęcie sprawiedliwości i sama natura Kościoła przedstawiona przez sobór z różnych punktów widzenia, domagają się, by rozwiązywanie konfliktów dokonywało się w duchu miłości, przebaczenia, prawdziwego pojednania, nie zadawalając się zwykłym kompromisem. By w rozwiązywaniu konfliktów starano się o osiągnięcie wyższych celów, mianowicie uzdrowienia zranionej „comunio”, przywrócenia skutecznej współpracy między członkami Mistycznego Ciała Chrystusa, umocnienia owocnej realizacji własnego, specyficznego powołania ze strony poszczególnych członków Ludu Bożego, przyznania właściwego miejsca wartościom duchowym – tłumaczył ks. kard. Zenon Grocholewski.

Wykład wygłosił także prof. Michael Quinlan z Australii, który mówił o tym, w jaki sposób tamtejsze prawo jest i może być używane do promowania lub szkodzenia wierze katolickiej i jej wartościom.

Na przykładzie historii rozwoju prawa aborcyjnego w Nowej Południowej Walli profesor pokazał wpływ moralnego stanowiska sędziów na interpretację tego prawa.

– Ogólnie rzecz biorąc nastąpiła stopniowa liberalizacja prawa aborcyjnego. Zaczęło się od całkowitego zakazu aborcji. Dopuszczano jedynie możliwość aborcji w przypadku fizycznego zagrożenia życia matki. Skończyło się na refundowaniu aborcji i na jej dostępności na życzenie – mówił naukowiec.

Innym obszarem zagrożenia dla wolności religijnej i wolności sumienia katolików w Australii są zabiegi legislacyjne wokół zalegalizowania tzw. małżeństw homoseksualnych – dodał prof. Quinlan.

– Zwolennicy małżeństw jednopłciowych często argumentują, że zezwolenie na zawieranie takich małżeństw będzie miało wpływ tylko na życie tych osób, które zdecydują się na takie małżeństwo. Przeczy temu doświadczenie innych państw, w których zalegalizowano małżeństwa jednopłciowe. Tak np. w stanie Waszyngton wytoczono proces kwiaciarce, która odmówiła sprzedaży kwiatów na ceremonię ślubną osób tej samej płci ponieważ nie pozwalały jej na to przekonania religijne. W opisywanych przypadkach mamy do czynienia z ochroną prawną wybranych, tj. kupujących usługi, nie chroni się natomiast prawnie wolności usługodawców naruszających prawo do nieświadczenia usług jeżeli sprzeciwia się temu ich sumienie lub przekonania religijne – zaznaczył dziekan wydziału prawa na uniwersytecie Notre Dame w Sydney.

Z kolei poseł prof. Krystyna Pawłowicz poruszyła temat: „Prawo – obszar walki z Polskim Kościołem”. W wykładzie parlamentarzystka PiS wskazała, że premier Donald Tusk i prezydent Bronisław Komorowski przewodzą działaniom, których celem jest doprowadzenie do upadku Kościoła w Polsce.

Poseł zaznaczyła, że walka z Kościołem odbywa się bez legitymacji wyborców, ponieważ PO, PSL i pozostałe partie lewackie nie zapowiadały w programach wyborczych takiej walki.

Profesor wskazała, że forsowany przez rząd pomysł zniesienia Funduszu Kościelnego i przygotowanie w to miejsce ustawy o odpisie procentowym od podatku narusza konstytucję.

– Jeśli ustawa o 0,5% dla Kościoła przejdzie i zamiecie się pod dywan nieuregulowane sprawy zwrotu wszystkiego (co cały czas obowiązuje na mocy ustawy z 1950 roku) Kościół za parę lat przestanie istnieć. Nie będzie bazy materialnej, staruszki i staruszkowie poumierają i będzie koniec Kościoła. 0,5% to jest pułapka. Po co ustawa o 0,5%? Co pana Boniego obchodzi ile ja będę płaciła na Kościół? To i tak jest dobrowolne. Niech on zajmuje się swoimi sprawami: informatyzacją i pomoże TV Trwam, a niech odczepi się od 0,5% na Kościół! – stwierdziła profesor Pawłowicz.

Kongres poprzedziła Msza św., której przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. kard. Zenon Grocholewski. W homilii zachęcał do życia wiarą i brania za to odpowiedzialności, wzorem błogosławionego Ojca św. Jana Pawła II.

– Każdy z nas jest odpowiedzialny za swoją wiarę. Za jej wzrost i osłabienie. Wiara jest delikatną roślinką. By była żywą i dojrzewała, trzeba ją starannie pielęgnować modlitwą, uczestnictwem w sakramentach świętych, pogłębianiem prawd wiary, postępowaniem według wymogów wiary na co dzień, dzieleniem się nią z innymi. Jednym słowem, by wiara mogła wzrastać, trzeba nią żyć, jak to czynił błogosławiony Jan Paweł II. Nie instrumentalizować przynależności do Kościoła, niejednokrotnie płytkiej czy wątpliwej do innych osobistych celów, lecz żyć wiarą.  Kształtować ją z dnia na dzień, by tym samym stawać się coraz bardziej budowniczymi dobra w świecie – mówił ks. kard. Zenon Grocholewski.

Transmisję kongresu prowadzą Radio Maryja i TV Trwam. Dwudniowy międzynarodowy kongres został zorganizowany przez WSKSiM przy współpracy z Katedrą Filozofii Kultury KUL.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl