fot. PAP/Adam Warżawa

Proboszcz parafii św. Brygidy w Gdańsku: Żołnierze Wyklęci to była wielka siła z racji potęgi ducha

Żołnierze Wyklęci to była wielka siła z racji potęgi ducha, mocy wiary i miłości do Ojczyzny – powiedział w niedzielę podczas Mszy św. inaugurującej wydarzenie „Wiosna Niezłomnych” proboszcz parafii św. Brygidy w Gdańsku ks. Ludwik Kowalski.

Organizatorem cyklu imprez pod hasłem „Wiosna Niezłomnych” jest gdańska Fundacja „Gladius Gloriae” we współpracy z miejscowym Bractwem Świętego Pawła.

„Trwa przywracanie pamięci i godności ludzkiej i nam, społeczeństwu polskiemu, i należnej pamięci Żołnierzom Niezłomnym, ponieważ oni, Niezłomni Żołnierze, nigdy tej godności nie utracili” – mówił podczas Mszy św. w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku ks. Ludwik Kowalski.

Niedzielne nabożeństwo rozpoczęło tegoroczne obchody „Wiosny Niezłomnych”.

„Żołnierze Wyklęci to była wielka siła nie tylko z powodu liczby tych żołnierzy, ale także, a może przede wszystkim z racji potęgi ducha, mocy wiary i miłości do Ojczyzny, ideowej spójności, żelaznej woli i ogromnej determinacji – tego komuniści po prostu się bali. W tym widzieli największe zagrożenie i dlatego tak nienawidzili Żołnierzy Wyklętych” – podkreślił ks. Kowalski.

W kazaniu ks. kanonik Krzysztof Ławrukajtis z parafii św. Urszuli Ledóchowskiej na gdańskim Chełmie podkreślił, że do dziś „kwestionuje się patriotyzm i poświęcenie” żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

„Ich postawa jest w stanie rozbudzić każde najbardziej zatwardziałe serca. Kiedy patrzymy na życie Niezłomnych, to widzimy piękny obraz człowieczeństwa” – przekonywał kapłan.

„Wiosna Niezłomnych” organizowana jest w województwie pomorskim po raz piąty.

„Wydarzenie jest odpowiedzią na potrzebę szerzenia wartości patriotycznych i obywatelskich i wpisuje się w coroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Nawiązujemy też do obchodzonej w tym roku 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Mamy na celu ukazanie postaw patriotów jako osób godnych do naśladowania dla dzisiejszego pokolenia młodych ludzi, jak również całych rodzin” – powiedział PAP prezes zarządu Fundacji „Gladius Gloriae” Waldemar Szczuka.

Wyjaśnił, że zakończenie „Wiosny Niezłomnych” nastąpi 11 maja. Odbędzie się wówczas, poprzedzona Mszą św., V Defilada Pamięci Żołnierzy Wyklętych, która przejdzie ulicami Gdańska. W tym dniu zorganizowany zostanie także m.in. piknik z udziałem grup rekonstrukcji historycznych oraz występy zespołów muzycznych.

Waldemar Szczuka podkreślił, że z racji jubileuszowej edycji „Wiosny Niezłomnych”, jej program został poszerzony o dodatkowe imprezy.

„Od marca do maja odbędzie się seria prelekcji w szkołach, spotkań z rekonstruktorami, warsztatów historycznych oraz konkursów dla dzieci i młodzieży, szerzących wartości patriotyczne” – wyjaśnił szef fundacji.

„Wiosna Niezłomnych” organizowana jest przy współpracy gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Patronem medialnym tego wydarzenia jest Polska Agencja Prasowa.

PAP/RIRM

drukuj