fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

Będzie akt oskarżenia gdańskiej prokuratury wobec Adama D. „Nergala” ws. publicznego znieważenia polskiego godła

Gdańska prokuratura skieruje do sądu akt oskarżenia wobec Adama D. „Nergala” i jego współpracowników w sprawie publicznego znieważenia polskiego godła – podaje dzisiejszy „Nasz Dziennik”.

Chodzi o grafikę z 2016 roku, która promowała ogólnopolską trasę „Rzeczpospolita Niewierna” satanistycznego zespołu Behemoth. Autor grafiki Rafał W. zniekształcił w niej wzór godła Rzeczypospolitej Polskiej, wprowadzając do niego czaszki, węże i odwrócony krzyż.

Każde znieważenie symboli narodowych, które określa konstytucja kwalifikuje się do postępowania prokuratorskiego – podkreśla Rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie dr Jerzy Bukowski. Prokuratura – jak mówi – powinna działać tu bez zwłoki.

– Dość już bezkarnego lekceważenia narodowych imponderabiliów, a przede wszystkim czas najwyższy, aby zapadały wyroki przeciw ludziom, którzy twierdzą, że jest to działalność artystyczna, forma ich wyrazu albo subiektywnego spojrzenia na rzeczywistość. Po prostu znieważali polskie symbole. Wyraźnie Konstytucja mówi, w jaki sposób należy się wobec tych symboli zachować, a odpowiednie paragrafy Kodeksu karnego mówią, jaka jest kara za znieważenie poszczególnych symboli – mówił dr Jerzy Bukowski.

Jak dowiaduje się „Nasz Dziennik”, zgodnie z prawem wprowadzenie do wizerunku godła symboli nacechowanych ideologicznie jest możliwe, jeśli nie narusza to jego tradycyjnej historyczno-państwowej istoty i wymowy. Tymczasem doszło do nadania godłu treści nawiązującej do ideologii satanizmu, sprzecznej z jego historyczno-państwowym charakterem.

Za znieważenie godła ,,Nergalowi” i jego współpracownikom grozi kara grzywny, ograniczenia wolności oraz pozbawienia wolności do roku.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl